Državni zbor ima danes na sporedu tudi predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico.
Predlog prinaša redifinicijo oseb in nekaj manjših sprememb
Zadnja novela zakona o evidentiranju delovnega časa je v uporabi od novembra 2023, vse odtlej pa je predmet ostrih kritik gospodarstva, saj da se je v praksi ne da izvajati. Ministrstvo za delo je ob teh pritiskih takoj odredilo zbiranje pripomb, na podlagi katerih je nato zasnovalo nov poseg v zakon, rešitve pa tudi dlje časa usklajevalo s socialni partnerji.
Predlog prinaša redefinicijo oseb, za katere je ob zaposlenih delavcih treba voditi evidence, tako da bolj jasno določa, da v ta krog sodijo tisti, ki opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov, začasno ali občasno delo upokojencev ter začasno ali občasno delo v kmetijstvu. Prinaša tudi izrecno določilo, da evidence niso potrebne za poslovodne osebe.
Poleg tega je predvideno črtanje evidentiranja podatka o izrabi in obsegu izrabe odmora med delovnim časom, vpisovanje določenih podatkov pa bo po novem dovoljeno mesečno, in ne več dnevno oz. tedensko. Predlagani sta tudi izrecna določitev, da mora delodajalec evidenco hraniti na sedežu ali kraju opravljanja dela delavca, in dopolnitev načinov obveščanja delavca o podatkih iz evidence, tako da bi bila lahko po novem posredovana tudi po elektronski pošti. Predlog so na odboru DZ za delo nedavno podprli tako v koaliciji kot opoziciji, pri čemer so opozicijski poslanci spomnili, da so na neživljenjskost zadnje novele opozarjali že ob njenem sprejemanju pred dvema letoma.
STA