Državni zbor je danes na izredni seji sprejel novelo stanovanjskega zakona ter zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj. Kot pravi vlada, po letih zanemarjanja področja novela ter zakon prinašata podlago za bolj učinkovit sistem javnih najemnih stanovanj in povečanje njihovega števila, predvsem prek gradnje novih s stabilnim proračunskim virom, poroča STA.

Cene na trgu nedosegljive, mladi vse težje do svojega doma

"Zastarel pravni okvir je eden ključnih razlogov za poglobitev stanovanjske krize v zadnjih letih, cene na trgu so za mnoge nedosegljive, javnih najemnih stanovanj ni dovolj, mladi in družine vse težje pridejo do primernega doma," je razlog za zakonodajne spremembe navedel minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac.

Novela stanovanjskega zakona, ki jo je DZ sprejel s 50 glasovi za in osmimi proti, prinaša ukrepe za krepitev dostopnosti teh stanovanj ter za pravičnost in učinkovitost sistema javnega najema. Po besedah ministra je njihov cilj, da bodo javna najemna stanovanja, ki jih je marsikatera občina dojemala kot breme, po novem dojeta kot družbena in razvojna priložnost.

Z novelo bodo postopki dodeljevanja stanovanj poenostavljeni, občine bodo imele več avtonomije pri določanju prednostnih kategorij. Kot obvezna prednostna skupina bodo na novo opredeljeni mladi, občine bodo tako oblikovale podliste za ključne kadre.

Pomembna novost je tudi sprememba metodologije za določanje neprofitne najemnine, ki v sedanji višini po Maljevacevih besedah ne zadošča niti za osnovno vzdrževanje stanovanjskega fonda. Najemnina se bo zvišala postopno v štirih letih, še vedno pa bo bistveno nižja od najemnin na zasebnem trgu.

V naslednjih 10 letih za gradnjo javnih stanovanj 100 milijonov letno

Za najranljivejše skupine bodo še naprej na voljo subvencije. Subvencioniranje neprofitne najemnine bo od občin prevzela država, občine pa bodo po novem krile subvencije tržnega najema, ki jih sedaj zagotavlja država. Maljevac pravi, da s tem razbremenjujejo občine in jim sporočajo, da se vlaganje v javni najem izplača. Odpravlja se tudi pogoj, da mora prosilec za subvencijo tržnega najema kandidirati na razpisu za neprofitno stanovanje. Novela dodatno ureja tudi status neprofitnih stanovanjskih organizacij.

Zakon o financiranju in spodbujanju gradnje javnih najemnih stanovanj predstavlja temelj nove stanovanjske politike, je poudaril minister. Sprejet je bil z 49 glasovi za in 8 proti, določa pa, da se v državnem proračunu v naslednjih 10 letih za gradnjo javnih stanovanj letno nameni 100 milijonov evrov. Od tega bo vsaj 75 milijonov evrov letno namenjenih za vplačilo dodatnega namenskega premoženja v kapital Stanovanjskega sklada RS (SSRS) za gradnjo v lastni režiji ter programe sofinanciranja projektov občin, lokalnih skladov in neprofitnih stanovanjskih organizacij. Do 25 milijonov evrov pa bo namenjenih SID banki za subvencioniranje ugodnih posojil tem subjektom za gradnjo stanovanj.

Minister trdi, da bo to podlaga za gradnjo 2000 stanovanj letno. Stanovanjski fond je po 30 letih krčenja v kritičnem stanju, je dejal minister in dodal, da nobena vlada doslej ni vzpostavila stabilnega vira financiranja gradnje javnih najemnih stanovanj. Zakon med drugim omogoča tudi brezplačen prenos zemljišč za javno gradnjo, kar bo po ministrovih besedah bistveno znižalo začetne stroške projektov in pospešilo njihovo izvedbo.

Več novic lahko preberete tudi na slo24.si.