DZ bo danes na izredni seji sprejemal zakon, ki bo državi omogočil posredovanje zaradi visokih cen energije, med drugim z zmanjšanjem porabe elektrike in pobiranjem presežnih prihodkov od prodaje elektrike. DZ bo po vetu državnega sveta ob tem znova odločal o noveli zakona o dohodnini, za sprejem bo potrebnih vsaj 46 glasov.

Predvideno je tudi dodatno subvencioniranje proizvodnje elektrike

Predlog zakona o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije predvideva, da bo skladno z zahtevami na evropski ravni sistemski operater elektroomrežja Eles od 1. januarja do konca marca 2023 zagotovil zmanjšanje porabe elektrike v času največjih obremenitev omrežja za vsaj pet odstotkov. Za to bo zbral ponudbe večjih porabnikov, ki bodo pripravljeni del porabe iz koničnih ur prenesti v čas, ko je poraba elektrike sicer manjša, ti pa bodo nato deležni nižje omrežnine.

Predvideno je med drugim tudi dodatno subvencioniranje proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov energije, regulacija variabilnega dela cene toplote iz daljinskega ogrevanja in subvencioniranje nakupa lesnih peletov za gospodinjstva.

Del sredstev za financiranje ukrepov bi si država – prav tako skladno z dogovorom na evropski ravni – zagotovila s pobiranjem dela presežnih prihodkov podjetij, in sicer bodo po predlogu prihodki od prodaje elektrike, proizvedene in prodane na trgu na debelo v Sloveniji, ki presegajo 180 evrov na megavatno uro, pripadli državnemu proračunu. Izjema bo med drugim elektrika, proizvedena iz lignita in zemeljskega plina.

Poslanci bodo ponovno odločali o noveli zakona o dohodnini

Poslanci bodo po odločilnem vetu, ki ga je državni svet sprejel v ponedeljek, danes tudi znova odločali o predlogu novele zakona o dohodnini. Predlog med drugim predvideva, da se splošna olajšava 1. januarja 2023 ne bo zvišala na 5500 evrov, kot je določeno zdaj, ampak na 5000 evrov, ter da ne bo v veljavnem zakonu predvidenih nadaljnjih postopkih zvišanj olajšave na 7500 evrov do leta 2025. Državni svet je med drugim menil, da v trenutnih zaostrenih razmerah ne bi smeli hiteti z ukinitvijo postopnega dvigovanja splošne olajšave, ki prinaša višje neto plače za vse.

Na mizi poslancev bo še predlog novele zakona o divjadi in lovstvu, katerega namen je ohranitev lovišča s posebni pomenom Prodi Razor tudi po 1. januarju 2023, in sicer z istim upravljavcem, Zavodom za gozdove Slovenije.

STA