Državni zbor bo predvidoma prihodnji teden na izredni seji odločal o predlogu konstruktivne nezaupnice vladi, ki so jo v DZ vložili poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB ter trije poslanci DeSUS. Izpeljava seje je sicer vprašljiva, saj je bilo devet poslancev na seji komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, na kateri je bil tudi s koronavirusom okuženi direktor Sove Janez Stušek. Zato so morali na testiranje. O tem, ali bo seja v sredo izpeljana, bo v torek odločil kolegij predsednika DZ.

Pod predlog konstruktivne nezaupnice se je podpisalo 42 poslancev s prvopodpisanim Branetom Golubovićem (LMŠ), ki za novega predsednika vlade predlaga Karla Erjavca. Kot je po vložitvi predloga v DZ v petek poudaril Erjavec, konstruktivno nezaupnico vlagajo, ker je treba preprečiti kršenje temeljnih pravnih načel, kot so vpletanje v pravosodje, preprečevanje svobode medijev, posege v policijo in državno tožilstvo. Ocenil je tudi, da je bila vlada neuspešna v boju z epidemijo covida-19. Prav tako je po njegovih besedah mednarodni položaj Slovenije povsem drugačen kot v preteklih 30 letih.

Erjavec je sicer sprva napovedal vložitev predlog konstruktivne nezaupnice s 43 podpisi, a svojega podpisa pod predlog ni prispeval poslanec DeSUS Branko Simonovič. Ta je povedal, da predloga ne more podpreti, ker bi to pomenilo nezaupnico DeSUS, ki je bila vse do nedavnega še del vlade.

Glasovanje o predlogu konstruktivne nezaupnici v DZ je tajno, da bi uspela, pa mora zanjo glasovati najmanj 46 poslancev.

Preiskovalni komisiji o nabavah v zdravstvu in ukrepih ob epidemiji

V prihajajočem tednu se bosta v DZ sestali dve preiskovalni komisiji. Komisija, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost pri programu otroške kardiologije ter področju nabav in upravljanja z medicinsko opremo in zdravstvenim materialom, se bo sestala v ponedeljek in četrtek, preiskovalna komisija, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost pri sprejemanju domnevno neustreznih ukrepov pri spopadu z epidemijo, pa v torek.

Komisija, ki preiskuje nabave medicinske opreme in jo vodi Karmen Furman (SDS), se je nazadnje sestala konec novembra lani, ko je nadaljevala s preiskavo dobav medicinske opreme in materialov v Splošni bolnišnici Nova Gorica. Med drugim so zaslišali direktorico podjetja GoPharm Tadejo Štefančič in tamkajšnjega zdravnika Konrada Kuštrina, pri čemer jih je zanimalo predvsem, kako so na izbiro ponudnikov na javnih naročilih vplivale nekatere sorodstvene povezave.

Komisija je sicer lani izdala vmesno poročilo, ki med drugim bremeni nekdanjo ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc, a DZ njenih ugotovitev ni sprejel. Je pa kljub temu sklenil, na vmesno poročilo pošlje Nacionalnemu preiskovalnemu uradi in Specializiranemu državnemu tožilstvu in se tako naznani sume storitve kaznivih dejanj.

Preiskovalna komisija, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost za domnevno neustrezne ukrepe, se bo sestala drugič in se dogovorila o načinu dela. Komisija je bila sicer ustanovljena na zahtevo opozicijskih LMŠ, Levica, SD in SAB, vodi pa jo poslanec LMŠ Robert Pavšič. Poleg njega je v njej še osem članov, pri čemer so se sodelovanju v komisiji odpovedali poslanski skupini DeSUS in narodnih skupnosti.

Odbora za zdravstvo in za notranje zadeve o hitrih testih, objavi plač policistov in Tomažu Veselu

Na nujnih sejah se bosta prihodnji teden sestala odbor DZ za zdravstvo ter odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.

Odbor DZ za zdravstvo bo danes na zahtevo poslancev SD obravnaval vprašanje zakonitosti pri javnem naročilu za dobavo hitrih antigenskih testov za novi koronavirus ter ustreznosti dobavljenih testov. V javnosti se namreč v zvezi s tem po navedbah SD pojavljajo nekateri dvomi, predvsem v smislu, ali je šlo pri izbiri dobaviteljev za vnaprej dogovorjeno dejanje.

V SD zato predlagajo, naj odbor DZ računsko sodišče pozove k prednostnem revidiranju javnega naročila, pristojne organe pa, naj preiščejo sume storitve kaznivih dejanj v povezavi z njim.

Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo pa se bo na nujni seji prvič sestal v sredo, ko bo na zahtevo nekaterih poslancev koalicije razpravljal o zakonitosti delovanja Računskega sodišča RS z vidika integritete in avtonomije njegovih članov. Gre za javno izpostavljene očitke predsedniku računskega sodišča Tomažu Veselu, da je njegova funkcija predsednika komisije za revizijo in skladnost pri Mednarodni nogometni zvezi (Fifa) nezdružljiva s funkcijo predsednika računskega sodišča ter da zanjo ni dobil ustreznega soglasja Komisije za preprečevanje korupcije. Odbor naj bi razpravljal tudi o odvzemu pooblastil namestniku računskega sodišča Jorgu K. Petroviču pri obravnavi osnutka revizijskega poročila o nakupih zaščitne opreme.

Odbor se bo na nujni seji sestal tudi v petek, ko bo na zahtevo LMŠ obravnaval objavo plač javnih uslužbencev na ministrstvu za notranje zadeve, policiji in inšpektoratu za notranje zadeve.

Ministrstvo za notranje zadeve je namreč ob ponedeljkovem začetku stavke Policijskega sindikata Slovenije objavilo poimenski seznam javnih uslužbencev ministrstva, policije in inšpektorat z navedbo podatkov o bruto plačah. Informacijski pooblaščenec je sicer sporočil, da iz objave ni razvidnih kršitev varstva osebnih podatkov, kljub temu pa v LMŠ zahtevajo obravnavo na odboru. Menijo, da je objava nevarna z varnostnega vidika, hkrati pa da je tudi v nasprotju z zakonodajo.