Padec gospodarske aktivnosti v prvem četrtletju je presenetil mnoge. Kot smo poročali, se je obseg BDP Slovenije v tem obdobju na letni ravni zmanjšal za 0,7 odstotka. Če pogledamo evropsko primerljive podatke, ki upoštevajo vpliv koledarja, je bil ta padec še nekoliko večji, 0,8-odstotni. To pa je na ravni Evropske unije največ. Številke so presenetile tako Gospodarsko zbornico Slovenije kot obrtno-podjetniško zbornico, prav tako ekonomiste. 

Za komentar smo prosili prvega moža Fiskalnega sveta Republike Slovenije dr. Davorina Kračuna. Ta pravi, da je podatek o padcu gospodarske aktivnosti v prvem četrtletju letos vsekakor trenutek za streznitev in razmislek. "Hkrati se je treba zavedati, da so podatki v zadnjih letih kasneje pogosto vidneje popravljeni, in da gre vseeno le za eno četrtletje. Razlog za resno skrb pa bo, če se bodo negativna gibanja nadaljevala."

Dva ključna razloga

Kračun vidi dva ključna razloga za ohlajanje gospodarstva. Prvi je velika negotovost v mednarodnem okolju, na katero je majhno odprto gospodarstvo še posebno občutljivo. "Gre za neposredni učinek na mednarodno menjavo in industrijsko proizvodnjo ter posredni učinek na previdnost potrošnikov pri nakupih ter podjetij pri odločanju za investicije." Drugi razlog pa  je nadaljevanje zastoja pri gradbenih investicijah države, ki se je začel že lani in sovpada z zaključkom porabe sredstev iz pretekle finančne perspektive ter počasnejšo porabo od predvidene sredstev NOO in kohezijskih sredstev iz nove finančne perspektive.

Kot nadaljuje sogovornik, se upočasnitev gospodarske aktivnosti že kaže v nižji rasti davčnih prilivov od pričakovane ob sprejemanju proračuna. Rast prihodkov od vseh štirih ključnih davkov (DDV, trošarine, dohodnina, davek na dohodek pravnih oseb) bi se namreč morala v preostanku leta precej okrepiti, da bi bile projekcije iz časa priprave proračuna dosežene, pojasnjuje. 

Razlogov za morebitni rebalans po oceni fiskalnega sveta trenutno (še) ni, saj si je, tako Kračun, vlada, tako kot v vsakem letu od začetka epidemije, v veljavnem proračuna oblikovala precej obsežen manevrski prostor na strani porabe.

Optimistični obeti 

Kazalniki razpoloženja trenutno ne nakazujejo nadaljnjega poslabšanja gospodarskih razmer, negotovost v mednarodnem okolju pa se je nekoliko umirila oziroma se vsaj ne povečuje več, še pravi Kračun. "Ob uresničitvi predvolilnih obljub v Nemčiji, ki ostaja najpomembnejši trgovinski partner, si sčasoma lahko obetamo ponovno bolj ugodno gibanje tujega povpraševanja. Pa tudi investicijska aktivnost države se bo v prihodnjem obdobju znova morala nekoliko okrepiti, tudi zaradi zaključevanja NOO."

Javne investicije v Sloveniji so še naprej preveč ciklične, neustrezno načrtovane in izvedene

Predsednik fiskalnega sveta je prepričan, da trenutna situacija vnovič opozarja, da je slovensko gospodarstvo zelo občutljivo na dogajanje v mednarodnem okolju. "Zato je z vidika javnih financ potrebno dati več poudarka zanesljivemu in predvidljivemu ter predvsem bolj srednjeročnemu načrtovanju. To velja tako za tekočo porabo kot tudi investicije. Javne investicije so v Sloveniji še naprej preveč ciklične, neustrezno načrtovane in izvedene, tudi zaradi dolgotrajnih postopkov pridobivanja dovoljenj. Na to je v preteklih letih opozarjal tako fiskalni svet kot tudi IMF (Mednarodni denarni sklad) in skrajni čas bi bil, da bi se priporočila IMF za zagotavljanje bolj učinkovitih javnih investicij začela uveljavljati."

Potrebno bi se bilo vzdržati sprejemanja kratkoročno všečnih ukrepov

Kračun zaključi, da bi se morala vlada in politika na splošno v trenutnih gospodarskih razmerah in približno leto pred volitvami morala vzdržati sprejemanja kratkoročno všečnih ukrepov z negativnimi srednjeročnimi posledicami za javne finance. "Ob vseh negotovostih glede makroekonomskih gibanj bo morala jesenska priprava proračunov temeljiti na previdnostnem načrtovanju prihodkov, realistični projekciji porabe ter sprejemu reform, ki so v pripravi in naj bi pomembno zmanjšala tveganja za dolgoročno vzdržnost javnih financ - v prvi vrsti pokojninske reforme."