Na Finančni upravi RS opažajo, da nekateri zavezanci vlagajo “Zahtevo za namenitev dela dohodnine za donacije” za istega upravičenca, kateremu so del dohodnine za donacije namenili že v preteklosti. “Glede tega sporočamo, da to ni potrebno. Enkrat že vložena zahteva velja za nedoločen čas,” pojasnijo. Zahtevo vložite le v primeru, če želite svojo odločitev spremeniti in donacijo nameniti komu drugemu, kot ste jo doslej. V tem primeru morate vložiti novo zahtevo, ki bo razveljavila staro. Kot še zapišejo na FURS bo davčni organ upošteval zadnjo veljavno zahtevo, s katero bo razpolagal na dan 31. decembra leta, za katero se odmerja dohodnina. Zahtevo pa seveda vloži tudi zavezanec, ki se doslej še ni odločil za takšen način doniranja.
Lahko jo namenite več organizacijam
Donacijo lahko namenite enemu ali največ petim organizacijam. Te so objavljene na posebnem seznamu, ki je objavljen na spletni strani FURS. Če se donacija nameni enemu upravičencu, se mu lahko dodeli največ 0,5 % od odmerjene dohodnine, če pa se razdeli med 5 upravičencev, pa vsakemu pripada 0,1%.
Višina donacije je odvisna od višine odmerjene dohodnine
Donacija ne vpliva na višino vračila ali doplačila dohodnine zavezanca. »Na primer: tisti, ki se odloči za takšen način doniranja, ne bo v ničemer finančno prikrajšan. Če se za donacijo ne odloči, gre 0,5 % od odmerjene dohodnine (skupaj z ostalimi 99,5 %) v proračun RS,« razlagajo.
Donira se več kot 4 milijone evrov
Za donacijo se je doslej odločil vsak tretji zavezanec za dohodnino. Skupaj se na leto tako donira okoli 4,5 milijonov evrov.
Na seznamu je objavljenih več kot 5.000 upravičencev za namenitev dela dohodnine za donacije, med katerimi so npr. humanitarne organizacije, zdravstvene, kulturne, športne, religiozne, organizacije s področja zaščite in reševanje ter tudi sindikati in politične stranke.