Do začetka izvajanja dolgotrajne oskrbe na domu je le še pol leta, a občine, ki morajo zagotoviti mrežo oskrbe, opozarjajo na pomanjkanje informacij o financiranju in organizaciji. Župani zgornje Gorenjske so na torkovem srečanju z državnim sekretarjem Luko Omladičem izpostavili ključne izzive, poroča STA.

Izziv, a hkrati priložnost?

Omladič je poudaril, da bodo občine kot skrbnice oskrbe imele ključno vlogo: "Pojavlja se veliko vprašanj, na katere želimo na ministrstvu odgovarjati in sodelovati z župani, da bo ta resnično težka naloga, ki nas čaka prihodnje leto, čim bolje izpeljana in da bomo dejansko čim prej dobili čim več uporabnikov dolgotrajne oskrbe na domu," je izpostavil.

Na zgornjem Gorenjskem je priprava na uvedbo nove storitve za starejše že v napredni fazi, kar po njegovem mnenju kaže na dobro pot. Storitev bo financirana iz zavarovanja za dolgotrajno oskrbo, a občine, ki bodo morale ustanoviti nove javne zavode, pričakujejo dodatne stroške.

Ob tem je izpostavil, da dolgotrajna oskrba občine res postavlja pred veliko nalogo, vendar pa je hkrati to zanje tudi velika priložnost, da lahko ob sodelovanju države poskrbijo za ta pomemben segment skrbi za starejše občane in povečajo obseg oskrbe starejših na domu.

Brez navodil težko načrtujejo sredstva

Župani so nezadovoljni z odgovori. Kot je povedala gostiteljica tokratne koordinacije županov zgornje Gorenjske kranjskogorska županja Henrika Zupan, so državnemu sekretarju zastavili precej vprašanj, vendar jim na vsa vprašanja ni uspel dati odgovorov. Dobili pa so obljubo, da bodo zadeve na ministrstvu pregledali in nato podali pojasnila.

Težave bodo imele predvsem občine, ki bodo morale ustanoviti nov zavod oziroma najti kakšno drugačno rešitev, da bodo lahko izpolnile svojo zakonsko obvezo.

Bohinjski župan Jože Sodja je opozoril, da občine že sprejemajo proračune, brez jasnih navodil pa težko načrtujejo potrebna sredstva.

Župani so zelo razočarani

"Zelo smo razočarani. Nimamo vseh potrebnih podatkov, da bi lahko planirali in se pripravili," je dejal tudi jeseniški župan Peter Bohinec, ki se boji, da bo za lokalne skupnosti veliko breme, da bodo organizirale in kasneje tudi zagotavljale sredstva za obseg dela, ki se napoveduje. Na Jesenicah se sicer usklajujejo, da bi tudi te storitve izvajal tamkajšnji dom upokojencev.

Kot je povedal direktor doma Alen Gril, jim dolgotrajna oskrba predstavlja nov izziv, pri čemer je še kar nekaj nejasnosti. "Potrebna je jasna informacija, koliko bremena bo dejansko na občinah, koliko na samih uporabnikih in na domovih. Domovi, ki se bomo odločili za izvajanje te storitve, moramo imeti te finančne pojme v startu popolnoma razjasnjene," je opozoril in dodal, da bo treba uvodne tehnične težave rešiti, da bo storitev možno izvajati.

Največja težava ostaja pomanjkanje kadrov. Direktorji domov za starejše opozarjajo, da potrebujejo jasna finančna izhodišča in sistemske rešitve za privabljanje kadrov. Omladič je zaključil, da reforma dolgotrajne oskrbe ostaja nujna, kljub izzivom, ki jih bo potrebno nasloviti.