Odbora državnega zbora za zdravstvo in za obrambo sta na današnji nujni seji priporočila vladi, da do konca februarja seznani DZ z zaključki medresorske delovne skupine za pripravo predloga dolgoročne ureditve helikopterske nujne medicinske pomoči. Proti takšnemu sklepu ni glasoval nihče.
Pomoč ne pokriva celotne države
V poslanski skupini NSi, kjer so zahtevali nujno sejo, so prepričani, da helikopterska nujna medicinska pomoč ne pokriva celotne države, da torej ni dostopna vsem enako, je v imenu predlagateljev dejal Matej Tonin. Poleg tega so helikopterji stari in neustrezni, so večnamenski, namesto da bi bili namenjeni samo obravnavani pomoči. Vlado želijo spodbuditi, da predlaga konkretno rešitev, je povedal.
Starost helikopterjev povzroča težave
Helikopterska nujna medicinska pomoč je nadgradnja sistema nujne medicinske pomoč in dostopnost bi res morala biti povsod enaka, kot pravi predlagatelj nujne seje, je dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek. Po njegovih besedah pa na ministrstvu želijo, da se v prihodnosti ohrani v okviru državnih aktivnosti.
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Miloš Bizjak je povedal, da od konca leta 2018 prevoze izvaja le vojska z dvema večnamenskima helikopterjema iz baz Brnik in Maribor. Vendar pa sta helikopterja stara, kar povzroča težave. Odzivni čas je približno deset minut, medtem ko bi moral biti pet, je izpostavil.
Število posredovanj se je v zadnjih šestih letih po njegovih besedah več kot početverilo in jih je bilo lani 733. Razlog za takšno povečanje je več nesreč, a tudi večji standard storitve, je povedal. Po njegovih besedah delujejo na robu zmogljivosti, še zlasti po tem, ko se je policija umaknila iz baze v Mariboru. Izpostavil je, da je interes ministrstva in Slovenske vojske, da se problematika čim prej reši.
V SD za krepitev obstoječih sil, tako vojske kot policije
V razpravi je poslanec SD Matjaž Nemec menil, da bi rešitev, ki bi se odmaknila od sedanje prakse, pomenila razgradnjo pomembnega segmenta Slovenske vojske. »Toda tak segment je pomembno imeti,« je prepričan. Zavzel se je za krepitev obstoječih sil, tako vojske kot policije.
Po besedah Aleksandra Reberška iz NSi je Slovenija med redkimi članicami EU, ki nimajo namenskih helikopterjev. Vprašal se je, kaj bo, če bosta odpovedala še helikopterja, ki sta v uporabi zdaj. Po njegovi oceni potrebujemo sodoben sistem helikopterske nujne medicinske pomoči. »Stvari se morajo premakniti naprej,« je pozval.
Žan Mahnič iz SDS pa je bil kritičen do omenjene medresorske delovne skupine. »Ustanovljena je bila pred dobrima dvema letoma, pa še zdaj ni predloga za ukrepanje,« je dejal. Z njim se je strinjal Jani Ivanuša iz SNS. Medresorska skupina v tem času ni veliko naredila, je ocenil. Robert Pavšič iz LMŠ je izrazil prepričanje, da je treba zagotoviti čim boljše pogoje za nadaljnje izvajanje obravnavane vrste pomoči. Zadeva je po njegovih besedah kompleksna, zadeva pa tako ministrstvi za zdravje in za obrambo kot tudi za notranje zadeve, je spomnil.