Iz dneva v dan se veča število obolelih, danes je število potrjenih primerov v Sloveniji, kot smo že poročali, 319. Vse več bo ljudi, ki bodo potrebovali zdravljenje na intenzivni negi, zagotovo bo tudi kar nekaj takšnih, ki bodo potrebovali respiratorje. Teh pa v Sloveniji, kot smo že poročali v preteklih dneh, ni zadostno. Kot je dejal Tomaž Gantar, minister za zdravje, imamo v Sloveniji le 168 respiratorjev, večina od njih je žal že zasedenih.
V Sloveniji bi tako potrebovali dodatno najmanj sto do dvesto respiratorjev. Kot kažejo sedanje izkušnje, pride do zapletov pri 20 odstotkih bolnikov, pet jih naj bi potrebovalo intenzivno nego, en odstotek umetno dihanje.
Dolgi dobavni roki, na pomoč slovenske fakultete
Kot poroča portal siol.net v Sloveniji nimamo svojega proizvajalca respiratorjev. Zaradi trenutnega stanja, so po vsem svetu dolgi dobavni roki. Italija je pred kratkim naročila pet tisoč respiratorjev. Ob tem zapišejo, da sta pomoč ponudili tako fakulteta za elektrotehniko kot strojništvo. Oblikovali so razvojne skupine, ki so pripravljene, da bi sodelovale pri samem razvoju respiratorjev.
»Vsekakor pa v razvojnem timu potrebujemo specializirano zdravstveno osebje in vzdrževalce medicinske opreme. Na katedri za elektroniko razvijamo koncepte za pripomoček pri oteženem dihanju manj prizadetih bolnikov, ki bi ga lahko masovno proizvajali v primeru najširšega obsega epidemije,« je za siol.net povedal predstojnik katedre za elektroniko Marko Topič.
Kot je pojasnil za prej omenjen portal je obseg proizvodnje odvisen od več dejavnikov. Prepričan je, da bi se za primer pripomočka dalo aktivirati številna slovenska podjetja.