V prvi polovici leta se številnim zaposlenim obeta povišanje plač, saj kar 59,1 odstotka delodajalcev napoveduje zvišanje plač, je danes sporočila agencija Manpower Slovenija. Neto napoved zaposlovanja za prvo polovico leta je zmerno optimistična in znaša +43,65 odstotka.
Delodajalci želijo zadržati zaposlene
"Konkurenčnost pri zaposlovanju ostaja in boj za talente se nadaljuje, zato podjetja še naprej krepijo strategije zadrževanja zaposlenih," so najnovejšo raziskavo pospremili v Manpower Slovenija.
Povišanje plač bo pri 55,81 odstotka delodajalcev povezano z zadrževanjem obstoječih zaposlenih, medtem ko bo 20 odstotkov podjetij zvišalo plače, da bi pritegnili nove kadre. Pomembno vlogo pri tem igrajo podatki o inflaciji, ki jih upošteva 52,33 odstotka anketiranih delodajalcev, da ohranijo kupno moč zaposlenih.
Tisti, ki sprememb plač ne načrtujejo, njihov delež je 40,21-odstoten, so med najpogostejšimi razlogi za to navedli težke razmere na trgu in visoke stroške poslovanja.
Glavni razlogi za odhode višje plače pri konkurenci in upokojitve
Fluktuacija zaposlenih ostaja izziv. Leta 2024 je stopnja fluktuacije znašala 11,3 odstotka, kar je 1,3 odstotne točke več kot leto prej. Glavni razlogi za odhode so višje plače pri konkurenci in upokojitve, na kar opozarja 40 odstotkov delodajalcev, medtem ko 37 odstotkov navaja upokojitve kot razlog.
"Vse več delodajalcev opaža, da na fluktuacijo vplivajo tudi preobremenjenost, neugodni delovni pogoji, organizacijska klima, pomanjkanje možnosti za profesionalni razvoj in pričakovanja glede fleksibilnosti dela," so podčrtali avtorji raziskave.
Povprečna stopnja fluktuacije je bila sicer lani najvišja v panogi transporta in logistike (17,9 odstotka) in panogi strojništva (17,7 odstotka), najmanjša pa v dejavnosti raziskav, medijev, marketinških in PR-storitev (2,2 odstotka).
V katerih panogah so najbolj optimistični glede zaposlovanja?
Neto napoved zaposlovanja, ki jo Manpower izračuna kot razliko med delodajalci, ki načrtujejo zaposlovanje, in tistimi, ki bodo odpuščali, znaša +43,65 odstotka za prvo polovico leta. Na koncu lanskega leta je bila ta napoved pri 47,42 odstotka.
Delež delodajalcev, ki namerava v prvi polovici leta več odpuščati kot zaposlovati, je 50,79-odstoten, delež tistih, ki načrtujejo nasprotno, pa 7,14-odstoten. Medtem 29,37 odstotka delodajalcev ne predvideva sprememb pri zaposlovanju, 12,70 odstotka pa jih je o namerah zaposlovanja še neodločenih.
Najbolj optimistični glede zaposlovanja so v panogah transporta in logistike, proizvodnje, strojništva, gradbeništva, informacijskih tehnologij in trgovine na drobno ter veleprodaje.
V raziskavi Trendi gibanja plač in zaposlovanja je sodelovalo več kot 300 podjetij iz različnih panog v Sloveniji, odgovarjali pa so kadroviki in vodstveni kadri.
Delodajalci, ki bodo zaposlovali iz tujine, se bodo predvsem usmerili v države Adriatik regije (Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Kosovo, Makedonija, Črna gora, Srbija), in sicer v 19 odstotkih primerov. Sledijo tretje države (12 odstotkov), medtem ko države EU oziroma evropskega gospodarskega prostora predstavljajo 9 odstotkov načrtovanega zaposlovanja.