Brezposelni, ki prejemajo denarna nadomestila, bodo aprila prejeli nekoliko spremenjene zneske. Obračunan bo namreč višji znesek obveznega zdravstvenega prispevka, hkrati pa bo prišlo do 1,9-odstotne uskladitve nadomestila, je sporočil Zavod RS za zaposlovanje. V prihodnosti je predviden občutnejši dvig nadomestil.

Čas za redno usklajevanje

Z marcem je obvezni zdravstveni prispevek določen pri 37,17 evra, kar pomeni 2,17 evra več kot prej. Prispevek se vsako leto usklajuje glede na rast povprečne bruto plače.

Z marcem pa prihaja tudi do valorizacije denarnega nadomestila v višini 1,9 odstotka. Ta uskladitev izhaja iz sklepa o usklajenih višinah transferjev, ki so določeni v nominalnih zneskih, ter o odstotku uskladitve drugih transferjev posameznikom in gospodinjstvom v RS.

Sledilo bi lahko resnejše zvišanje

Večje spremembe bi lahko prinesla prenova zakona o urejanju trga dela, ki jo pripravlja ministrstvo za delo. Predlog bo ponovno obravnavala posebna pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), podrobnosti pa še niso znane.

Glede na delovno gradivo, ki ga je že pred časom pridobila STA, bi se ohranilo določbo, da se denarno nadomestilo prve tri mesece izplačuje v višini 80 odstotkov od osnove, v nadaljnjih devetih mesecih v višini 60 odstotkov od osnove ter po izteku tega obdobja v višini 50 odstotkov od osnove.

A medtem ko je zdaj najnižji znesek nadomestila kar v zakonu določen pri 530,19 evra in najvišji znesek pri 892,50 evra, omenjeni osnutek novele tako zgornjo kot spodnjo mejo nadomestila veže na razmerje do minimalne plače. Predlagan je bil dvig najnižjega denarnega nadomestila na 60 odstotkov bruto minimalne plače in dvig najvišjega zneska na raven bruto minimalne plače.

V praksi bi to denimo letos pomenilo skok najnižjega nadomestila za okoli 236 evrov na 767 evrov ter najvišjega nadomestila za okoli 385 evrov na 1273 evrov bruto. Ob tem je bila predvidena še vsakoletna uskladitev nadomestila z rastjo minimalne plače.

Lani mesečno denarno nadomestilo prejemalo 14.472 oseb

V lanskem letu je mesečno denarno nadomestilo po podatkih, ki jih je STA posredoval zavod za zaposlovanje, v povprečju prejemalo 14.472 oseb, leto prej 14.232. Povprečno 340 posameznikov je prejemalo tudi prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje do izpolnitve pogojev za upokojitev. Država je za nadomestila in prispevke lani namenila skoraj 158,9 milijona evrov, leto prej 153,8 milijona evrov.