V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni, spremenjeni akt pa je po navedbah pristojnega ministra Jožeta Novaka bolj življenjski in tehnološko nevtralen.

Prvotni pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah je bil sprejet v začetku maja 2022 in je določal, da uporaba generatorjev toplote, kot so bojlerji, IR-paneli, električni radiatorji in talno gretje, z letom 2025 ne bi bila dovoljena.

Vlada se je odzvala s spremembami pravilnika

Ko je tik pred začetkom uporabe teh pravil prišlo v javnost, kakšne spremembe se obetajo, je to sprožilo ogorčenje v javnosti, vlada pa se je odzvala s spremembami pravilnika. Po izvedeni javni razpravi je bil podzakonski akt v petek objavljen v uradnem listu in je začel veljati v soboto.

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pojasnil, da bo sporni 17. člen o prepovedi bojlerjev v večstanovanjskih hišah umaknjen. V veljavi je že od sobote: "Na ministrstvu za naravne vire in prostor smo spremenili zakon o učinkoviti rabi energije v stavbah. Dogovorili smo se, da med drugim črtamo zgoglasni 17.člen, ki je prepovedoval gradnjo električnih bojlerjev. Pravilnik velja že od sobote. Država se tako ne bo vtikala v sama stanovanja bivanja, saj sem skozi prejeta sporočila dojel, da smo dovolj osveščeni, da bomo vsak po svojih možnostih ogrevali in uporabljali najbolj obremenjene naprave sami ter s tem ni potrebe po dodatnih regulacijah." Vse to velja za obstoječe stavbe, za novogradnje bo pravilnik nekoliko drugačen.

Spremembe bodo pri novogradnjah

Umik predloga velja za obstoječe stavbe, kjer se opravljajo delne sanacije oziroma opravljajo vzdrževalna dela. "Tudi v novogradnjah ne bomo regulirali to, kaj smemo imeti in kaj ne v svojih domovih. Razvoj tehnologije in gradnje je namreč tako hiter, da so napredne stvari že jutri lahko zastarele. Tehnološko smo na ta način nevtralni. Še vedno pa je v veljavi, da se morejo projektanti tekom načrtovanja novih stavb zagotoviti oziroma se približati t.i. nizkoenergetskim stavbam. Projektanti bodo tako pri novogradnjah morali iskati rešitve pri izolacijah stavbe in naprav za ogrevanje, za pripravo tople in sanitarne vode," je še dodatno pojasnil Novak.