Le kdo ne pozna golfa in nogometa, priljubljenih športov, ki na prvi pogled nimata ničesar skupnega. Če pa združimo elemente obeh iger, dobimo footgolf (slov. nogogolf), šport, pri katerem morajo igralci nogometno žogo zadeti v luknjo s čim manj udarci. Podobno torej kot pri golfu, le da žogo v luknje, ki imajo premer dobrih 50 centimetrov, udarjamo z nogo. Igra se igra z nogometno žogo velikosti 5 na igriščih za golf z 9 ali 18 luknjami. Ker nogometne žoge ne moremo udariti tako daleč kot žogice za golf, so luknje krajše od lukenj za golf.
Šport je finančno rešil številna igrišča za golf
Vedno bolj priljubljen šport igrajo že v 38 državah sveta, na vseh kontinentih, k nam pa ga je pripeljal nekdanji nogometni reprezentant Matej Mavrič Rožič s svojimi športnimi prijatelji (Andrej Manfreda, Roni Dovžak, Aleksander Kravanja, Marko Kremžar, Dejan Zavec in Matija Brodnjak), resneje pa smo se pri nas začeli z njim ukvarjati v letu 2015. Leta 2008 sta prvi footgolf turnir na Nizozemskem organizirala Michael Jansen in Bas Korsten, pri igri pa so sodelovali nizozemski in belgijski profesionalni nogometaši. Po tem so mnoge države začele organizirati tekme, dogodke, turnirje, celo nacionalne lige in asociacije v tej igri. Kasneje sta se Belgija in Madžarska preusmerili iz igranja v parkih na igrišča za golf, igra pa je bila leta 2010 predstavljena v Argentini. Do oktobra 2014 je bila igra ponujena na več kot 240 igriščih v Združenih državah Amerike. Pojav footgolfa se je ujemal z upadom popularnosti golfa med mladimi, šport pa je finančno rešil številna igrišča za golf.
Tri države so se junija 2012 združile v zvezo za Mednarodno footgolf prvenstvo (FIFG), osem držav je nato odigralo prvi svetovni pokal footgolfa na Madžarskem. Januarja 2016 je v Argentini potekal drugi svetovni pokal, na katerem je sodelovalo 230 igralcev iz 26 držav članic FIFG. Leta 2017 je bila v Sloveniji ustanovljena Footgolf zveza Slovenije, v Bovcu pa je istega leta potekal prvi evropski footgolf turnir v Sloveniji.
V Sloveniji je aktivnih šest footgolf klubov
Pri nas trenutno deluje šest footgolf klubov (Footgolf Klub Ptuj, Footgolf klub Pomurje, Footgolf Sport club M, Erlachstein Footgolf klub, Footgolf klub Ljubljana, Footgolf klub Posočje Bovec). Po 18 lukenj imajo igrišča na Ptuju in Bovcu, po devet pa v Radencih, v ljubljanskih Stanežičah, Olimju in v Šmarju pri Jelšah. V Sloveniji v footgolfu organiziramo slovensko državno ligo, pokalno in ekipno tekmovanje, mladinsko državno prvenstvo in junior cup. Na svetovnem zemljevidu footgolfa smo poznani po enem največjih svetovnih turnirjev FIFG 500.
Huberjevim iz Benedikta footgolf pomeni rekreacijo in sprostitev, za šport želijo navdušiti še več mladih
Družina Huber iz Benedikta v osrednjih Slovenskih goricah se s footgolfom ukvarja že več let. Prvi je začel Dani, ki je pred štirimi leti na spletu čisto po naključju naletel na zapis o tem športu, ki ga je objavil njegov prijatelj Matija Brodnjak, sicer predsednik Footgolf kluba Ptuj. Ker je Dani v preteklosti igral veliki in mali nogomet in imel občutek za žogo, je bil prepričan, da tudi pri footgolfu ne bo imel težav. Pa ni bilo čisto tako. Kot pravi, so bili začetki negotovi, potem pa je nekako šlo. »Footgolf sicer igram za svojo dušo, moj cilj pa je delo z mladimi. Prav zato smo v Benediktu, na travniku ob Fišerjevi kapeli, uredili footgolf luknjo, kjer se bo mladina lahko preizkusila v tem športu. Marsikdo zna brcniti žogo, vendar to pri footgolfu ni dovolj. Pomembna je natančnost in s treningi udarcev zaključevanja v luknjo želim mlade navdušiti za to igro. Dolgoročno pa želim v Benediktu registrirati društvo, v katerem bi v sodelovanju s Footgolfom Ptuj delali z otroki, starimi od 10 do 14 let. S pomočjo lokalnih sponzorjev in donatorjev jim želimo omogočiti brezplačne treninge, « pove Dani, ki je za footgolf navdušil tudi svoja otroka; 12-letnega Eneja in 10-letnega Gala, ki sicer igrata mali nogomet pri KMN Benedikt in velikega pri NK Cerkvenjak, in ženo Sabino.
“Tako da smo to vzeli kot družinski šport; sprva predvsem kot rekreacijo in sprostitev misli po napornih delovnikih.” Vsi so člani ptujskega footgolf kluba, kjer treningi potekajo ob četrtkih popoldne.
Enej je v lanskem letu postal državni ligaški prvak
Vsi trije, razen Gala, tekmujejo v slovenski državni ligi. Dani v kategoriji do 45 let, Sabina v ženski kategoriji, Enej pa je mladinec. Obstajata tudi kategoriji seniorjev, ki so stari nad 45 let, in superseniorjev nad 55 let. Družina Huber od leta 2019 sodeluje v vseh tekmovanjih v Sloveniji in se udeležuje tudi nekaterih turnirjev v tujini.
Sabina je v letu 2020 postala državna podprvakinja (2.mesto), leta 2021 je osvojila 3. mesto. V letu 2022 zaradi poškodbe ni nastopala, leto prej pa se je udeležila evropskega prvenstva na Madžarskem v mestu Bük. V ženski kategoriji je dosegla 33. mesto. Na prvenstvu je Slovenija pod taktirko selektorja Simona Detellbacha in kapetana Iana Emeršiča ekipno med 16 državami dosegla zgodovinsko 10. mesto.
Danijevi rezultati niso tako odmevni. Njegov najboljši rezultat je 8. mesto na ligaški tekmi v Olimju, boljše uvrstitve pa pričakuje čez dve leti, ko bo začel z nastopi v senijorski kategoriji nad 45 let.
Enej je v letu 2021 postal državni ligaški prvak, v letošnjem letu pa je dosegel 2. mesto v mladinski kategoriji. V letih 2020 in 2021 je bil mladinski državni podprvak, v letu 2021 zmagovalec Junior cupa na Slovaškem, na katerem je letos dosegle 2. mesto. Odigral je tri turnirje na Madžarskem, na katerih je dosegel končno 2. mesto.
Gal, ki v ligaških tekmovanjih še ne nastopa, je leta 2021 postal mladinski državni prvak v svoji kategoriji. Na Madžarskem je v treh turnirjih dvakrat zmagal, enkrat je osvojil 2. mesto ter suvereno postal skupni zmagovalec. Na slovaškem Junior cupu je osvojil 2. mesto.
Na letošnjem mladinskem državnem prvenstvu je Enej postal državni prvak, Gal je bil 3.
Za 18 lukenj na ptujskem golf igrišču povprečen igralec porabi 72 udarcev
In s koliko udarci odigrajo vseh 18 lukenj na ptujskem golf igrišču? “Par (ocenjeno število udarcev, ki jih za luknjo porabi povprečen igralec) ptujskega golf igrišča je 72. Če je seštevek za en udarec manjši od para na luknji, potem je to tako imenovani birdie, če pa potrebujemo en udarec več od priporočenega seštevka, potem je to bogey. Najboljši rezultat na Ptuju je 15 udarcev pod parom, ki ga ima domačin Uroš Krajnc, moj najboljši rezultat pa znaša – 3 udarce, torej sem igro zaključil z 69 udarci,” nam je pojasnil Dani. Dodaja, da so udarci žoge najbolj nenatančni pri tistih luknjah, kjer je teren neraven, razgiban, ponekod so postavljene celo vodne ovire. Najboljši igralci žogo udarijo tudi do 100 metrov, naš sogovornik od 60 do 70 metrov. V igralni skupini (flightu) na tekmovanju so predvidene štiri osebe, ki sebi in drugemu igralcu štejejo število udarcev, zato sodnik načeloma ni potreben.
Igralci footgolfa imajo poseben kodeks oblačenja. Priporočena je kapa s “šiltom”, polo majica, kratke hlače s pasom, pri ženskah športna krila, nogometni štucni ali kariraste dokolenke ter copati za umetno travo ali dvoranski copati. Dani Huber ob koncu pove, da se zahvaljuje benediškemu županu mag. Milanu Repiču, da jim je zagotovil prostor, kjer so lahko uredili vadbišče za otroke. “V sodelovanju s Footgolf klubom Ptuj bomo gradili na footgolf mladini.”