Vladni odlok o začasni prepovedi ponujanja blaga in storitev, ki velja že dober mesec, potrošnikom določa, da je prodajanje blaga potrošnikom dovoljeno le pod pogojem, da so zaposleni enkrat tedensko testirani na okužbo z novim koronavirusom. Testiranje za trgovce je torej obvezno, izogniti se mu je mogoče le s cepljenjem. Nekateri zaposleni v trgovinski dejavnosti so v zadnjih dneh že prišli na vrsto za cepljenje, med njimi tudi naša sogovornica, ki je zaposlena v eni večjih živilskih trgovin v Mariboru.
“Tedenska testiranja so pri nas obvezna, saj brez testa ne moremo delati. Neposredno nam delodajalec ni grozil s sankcijami, če bi testiranje zavrnili, a med vrsticami se je dalo razbrati, da to ne pride v poštev in da izbire nimamo. Pred dnevi so me pozvali na cepljenje in sem se zanj odločila, saj sem kronični bolnik ter imam za to večje možnosti za težji potek covida, obenem imam tudi v družini rizične člane. Stranskih učinkov po cepljenju nisem imela, sem pa se še isti dan vrnila na delovno mesto. V primeru, da bi se istočasno cepilo več trgovk in bi imele stranske učinke ter želele ostati doma, to ne bi bilo možno. Bolniške so skrajno nezaželjene,” pove naša sogovornica in doda, da je bilo okužb v njenem kolektivu malo.
Trgovine niso vir okužb
Kakšno je torej po dobrem mesecu, odkar je v veljavi obvezno testiranje za zaposlene v trgovinah, stanje v največjih živilskih trgovinah pri nas? Koliko odsotnosti zaradi okužb beležijo, ali delavci testiranje zavračajo in kakšne so v tem primeru morebitne sankcije? Je zaradi zavrnitve testiranja že prišlo do kakšni odpuščanj?
Testiranja zaposlenih v Mercatorjevih trgovinah potekajo redno tedensko, je pa, kot dodajajo, za zaposlene obremenjujoče. “Med zaposlenimi v naših trgovinah so že od začetka epidemije le redki, posamični primeri, vir okužbe pa ni trgovina. Če se zaposleni v trgovini testiranja ne udeleži, ne more opravljati dela. Odsotnost z dela zaradi neopravljenega testa pa predstavlja kršitev pogodbe, zato izrekamo pisno opozorilo, primera odpovedi delovnega razmerja pa za zdaj ni bilo,” so pojasnili.
Odsotnost z dela zaradi neopravljenega testa pa predstavlja kršitev pogodbe, zato izrekamo pisno opozorilo, primera odpovedi delovnega razmerja pa za zdaj ni bilo.
V Lidlu Slovenija testiranje od začetka obveznega testiranja za prodajalce poteka organizirano na njohovih lokacijah. “V podjetju razumemo, da je potrebno za preprečevanje širitve korona virusa sprejeti določene ukrepe in se jih v podjetju od vsega začetka dosledno držimo. Tako zahtevane ukrepe razumejo tudi naši zaposleni. Redno in vztrajno upoštevanje ukrepov za preprečevanje okužb je tudi ves čas epidemije rezultiralo z zelo nizkim številom potrjenih okužb v celotnem podjetju,” so pojasnili za naš medij.
trgovci v stiskiTrgovci se zavedajo svoje odgovornosti
Pri Hoferju so uvedli sistem testiranja njihovih zaposlenih, ki deluje nemoteno, tako da so s trenutnim potekom, sedaj že utečenega tedenskega testiranja, zadovoljni. “Več kot 1400 naših sodelavk in sodelavcev v 89 trgovinah Hofer po Sloveniji testiranje večinsko opravi z mobilnimi enotami posameznih zdravstvenih ustanov na določenih parkiriščih naših trgovin, pri manjših izjemah pa sodelavce napotimo v regionalno pooblaščene laboratorije, ki so pooblaščeni s strani MZZ. Kot že
sporočeno, so organizacijo testiranj v celoti prevzeli regionalni vodje trgovin, z namenom razbremenitve naših zaposlenih pa tudi zaposlenih v zdravstvu, sam proces smo namreč želeli za vse vključene strani čim bolj poenostaviti,” so pojasnili za naš medij.
Sledenje preventivnim ukrepom, ki jih upoštevajo že od prvega vala, rezultirajo v nizkem številu primerov okužb, ki je daleč pod povprečjem v državi. “Naše sodelavke in sodelavci v trgovini se zavedajo svoje odgovornosti, zato se vsi redno udeležujejo obveznih testiranj,” še dodajajo.
Več kot 1400 naših sodelavk in sodelavcev v 89 trgovinah Hofer po Sloveniji testiranje večinsko opravi z mobilnimi enotami posameznih zdravstvenih ustanov na določenih parkiriščih naših trgovin, pri manjših izjemah pa sodelavce napotimo v regionalno pooblaščene laboratorije, ki so pooblaščeni s strani MZZ.
Testiranja zaposlenih v trgovinaš TUŠ potekajo po ustaljenih postopkih in skladno s pripravljenim načrtom izvedbe testiranj. Z mobilnimi ekipami pokrivajo poslovalnice po Sloveniji, s čimer želijo optimizirati razpoložljiv čas, ki ga zaposleni namenjajo za testiranje, saj je, kot povedo, celotna izvedba za trgovca njihove velikosti velik organizacijski zalogaj.
“Skladno z vladnim odlokom je testiranje obveznost vsakega zaposlenega in se ga tudi redno udeležujejo. Do sedaj smo pri zaposlenih zabeležili zgolj nekaj posameznih primerov pozitivnih hitrih testov, kar kaže na to da v naših trgovinah dosledno izvajamo vse ukrepe, ki preprečujejo širjenje virusa COVID – 19,” še pojasnijo.
Sprva se posamezniki niso želeli testirati, a sedaj teh izjem ni več
Tudi v podjetju Spar Slovenija so zadovoljni s postopkom testiranja zaposlenih, ki poteka v samih trgovinah, povratniki z bolniških stažev ali letnih dopustov pa se testirajo na javno dostopnih točkah. Postopoma so oblikovali sistem, ki poteka tekoče in minimalno obremenjuje delovni proces, poleg tega pa imajo nad testiranjem dober pregled. To jim tudi omogoča, da lahko v primeru pozitivnega testa hitro odreagirajo ter zamejijo prenos okužbe na zdrave sodelavce, s čimer skrbijo za varnost naših zaposlenih.
Čeprav smo sprva imeli nekaj izjem, ko se posamezniki niso želeli testirati, sedaj teh zadržkov povečini ni več.
“Ukrepi, ki smo jih uvedli v trgovinah, so se izkazali za učinkovite, saj zaznavamo zelo malo okužb. Posamezniki, ki so na testu pozitivni, so nemudoma odstranjeni z delovnega mesta in napoteni k osebnemu zdravniku ter na potrditev rezultatov s PCR testiranjem, kjer se število pozitivnih običajno še dodatno zmanjša. Čeprav smo sprva imeli nekaj izjem, ko se posamezniki niso želeli testirati, sedaj teh zadržkov povečini ni več. Tako podjetje Spar Slovenija kot tudi vsi zaposleni se namreč zavedamo, da trenutne razmere od vseh nas zahtevajo najvišjo stopnjo odgovornega ravnanja,” so še dodali.
Ali lahko delavec zavrne hitro testiranje na delovnem mestu?
Kot so zapisali v Gospodarski zbornici Slovenije, je delodajalec je skladno z Zakonom o zdravju in varnosti pri delu (ZVZD) dolžan zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu. V ta namen mora izvajati ukrepe, potrebne za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu. Delodajalec mora upoštevati spreminjajoče se okoliščine ter izvajati take preventivne ukrepe, ki bodo zagotavljali izboljševanje stanja in višjo raven varnosti in zdravja pri delu.
“Še posebej se ta odgovornost delodajalca poudarja v času epidemije. Priporočljivo je, da delodajalec sprejme protokol ukrepanja (navodila) za obvladovanje širjenja okužbe s SARS-CoV-2 na delovnih mestih v času razglašene epidemije in delavce z njim seznani. Če delodajalec po posvetu s specialistom medicine dela meni, da je testiranje celotnega kolektiva ali posameznih izpostavljenih delovnih mest, potrebno zaradi obvladovanja širjenja okužbe in da navodilo za testiranje, s tem izpolnjuje svojo zakonsko dolžnost zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu. V primeru, da posamezen delavec po lastni presoji testiranje odkloni, se lahko to obravnava kot kršitev obveznosti iz delovnega razmerja,” je zapisano na spletnih straneh GZS.
Če delodajalec po posvetu s specialistom medicine dela meni, da je testiranje celotnega kolektiva ali posameznih izpostavljenih delovnih mest, potrebno zaradi obvladovanja širjenja okužbe in da navodilo za testiranje, s tem izpolnjuje svojo zakonsko dolžnost zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu. V primeru, da posamezen delavec po lastni presoji testiranje odkloni, se lahko to obravnava kot kršitev obveznosti iz delovnega razmerja.
Delodajalec lahko torej sproži disciplinski postopek ali celo vroči opozorilo pred odpovedjo iz krivdnega razloga zaradi neupoštevanja obveznosti iz delovnega razmerja. “Priporočamo, da delodajalec delavce predhodno obvesti o posledicah odklonitve testiranja. Opcija je tudi, če je narava dela to dopušča, da delodajalec delavcu, ki ne želi testiranja, odredi delo na domu,” še dodajajo.
Tudi pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije navajajo, da bi odklonitev delavca oziroma delavke, da se udeleži testiranja, lahko pomenila kršitev delovne obveznosti. Takšna kršitev sama po sebi sicer ni podlaga za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi, lahko pa bi bila razlog za redno odpoved, če je delavcu že izdano opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz naslova kakšne pretekle kršitve delovnih obveznosti.