V Mariboru v teh dneh poteka osrednji letni dogodek s področja karierne orientacije. Gre za karierna sejma poklicev in izobraževanja, ki ju letos prvič, zaradi preprečevanja okužbe s koronavirusom, izvajajo v virtualnem prostoru. Karierni sejem za osnovnošolce se je odvil med 16. in 20. novembrom, med 23. in 27. novembrom pa bodo na svoj račun prišli srednješolci. Kot so sporočili, so podatki o obisku osnovnošolcev zelo vzpodbudni, saj je sejem prejšnji teden obiskalo skoraj 10 tisoč obiskovalcev (9.991). Osnovnošolci so največ zanimanja pokazali za dvorane srednješolskega izobraževanja, kažipota za mlade, poklice prihodnosti, poklice v gospodarstvu in podjetništvu, Mladi Maribor – kam po pouku? ter za ostale dvorane.

S 23. novembrom se odpira Virtualni karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja za srednješolce, ki ga ob podpori Mestne občine Maribor organizira Fundacija za izboljšanje zaposlitvenih možnosti PRIZMA. Soorganizator dogodka je Zavod RS za zaposlovanje – Območna služba Maribor, sodelujejo pa tudi Univerza v Mariboru, Štajerska gospodarska zbornica, Območna obrtno – podjetniška zbornico Maribor in Mladinski kulturni center Maribor.

Fundacija PRIZMA sejem organizira že drugo leto v okviru sredstev nacionalnega projekta Karierni center za mlade – VšečKAM in GREM pod okriljem ministrstva za delo in evropskega socialnega sklada, ki ga vodi na območju kohezijske regije Vzhodna Slovenija.

“Z organizacijo kariernega sejma želimo mladim pomagati pri načrtovanju kariere in predstaviti njihove možnosti za izobraževanje ter zaposlitve na območju Slovenije. Dogodek je tako na regionalni kakor tudi na nacionalni ravni izredno pomemben projekt, s katerim želimo povezati različne priložnosti za partnerska sodelovanja pri razvoju Mestne občine Maribor in širše, območje celotne kohezijske regije Vzhodna Slovenija,” je pojasnila Karmen Vaupotič, vodja razvoja in kakovosti v Fundaciji PRIZMA.

Kaj bo dijakom v tem tednu ponujal virtualni karierni sejem?

Potrjenih je 105 razstavljavcev s področja izobraževanja in trga dela iz celotne Slovenije. Dijakom, staršem, svetovalnim delavcem šol in drugim zainteresiranim se bo v virtualnem prostoru predstavilo 24 podjetij iz 22 gospodarskih panog. Ob Univerzi v Mariboru (15 fakultet članic) bodo sodelovale tudi fakultete članice Univerze v Ljubljani in Univerze na Primorskem ter Univerza v Novi Gorici. Predstavilo se bo nekaj zasebnih visokošolskih in višješolskih institucij, drugih izobraževalnih šol in centrov ter mladinskih organizacij.

Dijaki bodo z obiskom sejma imeli možnost spoznavati poklice, podjetja, izobraževalne organizacije ter na enem mestu pridobiti dragocene informacije, znanja in napotke, ki jim bodo v pomoč pri izbiri nadaljnje izobraževalne poti in kariere oziroma poklica, ki je pred njimi.

Sejem je brezplačen in dijakom ter drugim zainteresiranim omogoča samostojen ali organiziran obisk. Za možnost organiziranega skupinskega obiska sejma s strani šol se je do sedaj odločilo oziroma prijavilo 46 gimnazij in srednjih šol iz vse Slovenije.

Dijaki bodo z obiskom sejma imeli možnost spoznavati poklice, podjetja, izobraževalne organizacije ter na enem mestu pridobiti dragocene informacije, znanja in napotke, ki jim bodo v pomoč pri izbiri nadaljnje izobraževalne poti in kariere oziroma poklica, ki je pred njimi.

Obisk sejma je tehnološko razvit s pomočjo podjetja Factumevent in dodelan na način virtualnega sprehoda, ki preslika občutek sprehoda v živo. Obiskovalci bodo imeli možnost ogleda poklicev in poslovnih prostorov razstavljavcev na način 360 stopinjskega ogleda. Prenesli si bodo lahko različna gradiva, se naročili na razgovore, pregledali prosta delovna mesta, komunicirali z razstavljavci preko klepetalnice v živo (102) ali obiskali 74 dogodkov v živo/webinarjev. Preko spletne aplikacije sejma si bodo lahko na preprost način izdelali tudi svoj CV, v dvorani »Živa knjižnica« preko klepeta ali video klica poklepetali s t.i. »živimi knjigami« o poklicih.

Kako na kariernem sejmu do stojnice Fundacije Prizma?

Virtualni karierni sejem – sejem poklicev in izobraževanja za srednješolce bo potekal na spletni platformi preko vstopne strani (www.karierni-sejem.si), in bo za dijake odprt do 27. novembra 2020.

Organizatorji pričakujejo obisk dijakov iz celotne Slovenije. Ker bo izveden prek spleta, se bodo lahko sejma vsi zainteresirani enostavno udeležili od kjerkoli, z uporabo mobilnega telefona, računalnika ali tablice.

Po opravljeni registraciji si lahko udeleženci ogledajo sejemski razstavni prostor, del katerega je tudi Karierni kažipot za mlade:

S strani podpornih organizacij s področja karierne orientacije in razvoja kompetenc za lažji prehod na trg dela, si lahko v dvorani »Karierni kažipot za mlade« s pomočjo individualnega kariernega svetovanja, različnih video predavanj, predstavitev ambasadorjev poklicev in gradiv, mladi pridobijo koristne informacije o kariernih priložnostih, aktualnih in perspektivnih poklicih. S pomočjo kariernih svetovalcev dobijo informacije o tem, kako načrtovati svojo poklicno prihodnost, razvijati pridobljena znanja in spretnosti ter kako iskati zaposlitev, se predstaviti, vključevati na trg dela in voditi lastno kariero.

S strani podpornih organizacij s področja karierne orientacije in razvoja kompetenc za lažji prehod na trg dela, si lahko v dvorani »Karierni kažipot za mlade« s pomočjo individualnega kariernega svetovanja, različnih video predavanj, predstavitev ambasadorjev poklicev in gradiv, mladi pridobijo koristne informacije o kariernih priložnostih, aktualnih in perspektivnih poklicih.

V Kariernem kažipotu za mlade lahko obiščejo Fundacijo PRIZMA – Karierni center za mlade , VšečKAM in GREM:

Karierni svetovalci Kariernega centra za mlade VšečKAM in GREM in karierni svetovalci Zavoda RS za zaposlovanje na obeh stojnicah dijake vabijo, da si ogledajo gradiva, video predstavitve, webinarje (spletne konference v živo), dogodke in v spletni klepetalnici zastavljajo vprašanja, ki se jim pojavijo ob misli na njihovo prihodnost in kariero. Srednješolci lahko pobrskajo med različnimi zloženkami, brošurami in literaturo za samostojno vodenje kariere, se seznanijo s seminarji in delavnicami EURES, zaposlovanju v Evropi in podobno. Lahko si ogledajo video in izvedo, kaj jim lahko ponudijo karierna središča po Sloveniji in kako pripravijo učinkovit CV (življenjepis), si ogledajo animacijski film o Kariernem središču Maribor s poudarkom na storitvah za šolajočo mladino.

Živa knjižnica – knjižnica poklicev prvič v virtualni obliki

Del virtualnega sejemskega prostora je tudi Živa knjižnica. Njena posebnost je, da so knjige ljudje (tako imenovane žive knjige), ki skozi dialog z bralci in bralkami delijo svoje življenjske izkušnje, v tem primeru o svojem izobraževanju in poklicu.
V virtualni dvorani Živa knjižnica obiskovalce čakajo torej »žive knjige«. Na voljo bo njihova »izposoja«, ki bo ponujala dva načina komunikacije – klepet ali video klic. Obiskovalci bodo imeli priložnost povprašati knjigo o vsem, kar jih zanima v povezavi z želenim šolanjem, študijem ali poklicem.

Herman Pušnik: “Veseli smo, da se v Mariboru nadaljuje dobro sodelovanje, koordinacija različnih deležnikov na področju kariere”

Sejem je izredno pomemben dogodek za mlade, saj se karierna orientacija mladih začne že v najzgodnejši fazi. Pomembno je, da znotraj okvirov šolskega izobraževanja mladim predstavimo različne poklice. Skozi večletno prakso ugotavljamo, da za karierno orientacijo nikoli ni prezgodaj. Zaključno obdobje osnovne ali srednje šole je skrajni čas, da se s kariernimi odločitvami začnejo aktivno ukvarjati mladostniki in odrasli okoli njih, so prepričani v Fundaciji PRIZMA.

Ravnatelji mariborskih srednjih šol in dijaških domov Podravja ugotavljamo, da je to v danih razmerah zelo dobra rešitev, da lahko ohranimo stik z osnovnošolci. Predvsem pa smo veseli, da se v Mariboru nadaljuje to dobro sodelovanje, koordinacija različnih deležnikov na področju kariere – tako mestne občine, kot tudi vseh ostalih, ki so vključeni v pripravo in izvedbo.

Karierni sejem pozitivno ocenjuje tudi ravnatelj Prve gimnazije Maribor Herman Pušnik: “Ravnatelji mariborskih srednjih šol in dijaških domov Podravja ugotavljamo, da je to v danih razmerah zelo dobra rešitev, da lahko ohranimo stik z osnovnošolci. Predvsem pa smo veseli, da se v Mariboru nadaljuje to dobro sodelovanje, koordinacija različnih deležnikov na področju kariere – tako mestne občine, kot tudi vseh ostalih, ki so vključeni v pripravo in izvedbo”. Ob tem je Pušnik še dodal, da bi takšna oblika virtualnega druženja lahko bila primer dobre prakse tudi širše v Sloveniji. Pravi, da bi veljalo razmisliti, ali bi na ta način lahko organizirali tudi februarske informativne dneve, katerih izvedba v klasični obliki je pod vprašajem.

Pomen kariernega sejma izpostavljajo tudi partnerji projekta

Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor, je poudaril, da je zlasti v tem času, ko smo izpostavljeni velikim izzivom, zelo pomembno, da v Mariboru organiziramo ta sejem. »Minili so časi, ko si z eno izobrazbo 40 let čakal na penzijo. Vedno pa je najpomembnejša stvar informacija. Samo na podlagi informacij se lahko človek pravilno odloči«.

Minili so časi, ko si z eno izobrazbo 40 let čakal na penzijo. Vedno pa je najpomembnejša stvar informacija. Samo na podlagi informacij se lahko človek pravilno odloči.

Župan se je zahvalil vsem, ki so omogočili karierni sejem, da bodo osnovnošolci in srednješolci lahko prišli do prepotrebnih informacij in sprejemali odločitve, ki bodo dobre za njihovo življenjsko pot in razvoj. Dobre pa bodo tako za mesto Maribor kot za Slovenijo, pa tudi za gospodarstvo celotne Evrope.

Prof.dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru: “Na Univerzi v Mariboru smo ponosni na naše večletno partnersko sodelovanje pri kariernem sejmu. Študijske programe in znanstvene discipline razvijamo na 17-ih fakultetah, ki pokrivajo naravoslovno-matematične, tehniške, medicinske, biotehniške, družboslovne in humanistične ter interdisciplinarne vede. Bistveno je povezovanje z gospodarstvom, tako na področju prenosa znanja in tehnologije v prakso, kot na področju povezovanja in mreženja študentov ter diplomantov z delodajalci v smislu prehoda na trg dela. V okviru kariernega centra organiziramo obiske potencialnih delavnih okolij in predstavitve delodajalcev. Skrbimo za informiranje mladih o kariernih priložnostih. Dijakom, študentom in diplomantom nudimo karierna svetovanja ter delavnice za krepitev mehkih veščin. Prizadevamo si, da bi si z našo pomočjo ustvarili prihodnost, ki si jo želijo”. 

Odločitev za študij mora biti dobro premišljena. To pa je lahko, če imajo dijaki dovolj informacij o študiju, za katerega se odločajo. In prav tukaj vidimo karierni center kot izjemno pomemben člen pri ponujanju tovrstnih informacij.

Kačič poudarja, da Univerza ni omejena zgolj na Maribor, saj pokrivajo velik del vzhodne kohezijske regije, svoje članice pa imajo tudi v zahodni. »Odločitev za študij mora biti dobro premišljena. To pa je lahko, če imajo dijaki dovolj informacij o študiju, za katerega se odločajo. In prav tukaj vidimo karierni center kot izjemno pomemben člen pri ponujanju tovrstnih informacij. Svetujemo vsem, da izkoristite ponujene priložnosti in obiščete predstavitvene stojnice UM. Obiščite tudi webinarje (spletne konference v živo), kjer boste izvedeli, kako izbrati pravi študij, kako potekajo vpisni postopki itd«.

Mag. Bernard Memon, direktor Zavoda RS za zaposlovanje – Območna služba Maribor poudarja, da naj mladi čim hitreje pridejo do spoznavanja poklicev, spoznavanja trga dela, šol in njihovih izobraževalnih programov.

Pomembno je, da mladi že v startu pridobijo vse informacije o svoji bodoči karieri. Mladi naj izkoristijo to karierno svetovanje in ugotavljanje interesov, sposobnosti ter drugih osebnostnih lastnosti.

»Prej ko bodo prejeli informacije, lažje se bodo odločali, lažje bodo načrtovali svojo kariero. Pomembno je, da mladi že v startu pridobijo vse informacije o svoji bodoči karieri. Mladi naj izkoristijo to karierno svetovanje in ugotavljanje interesov, sposobnosti ter drugih osebnostnih lastnosti. Vsak dan se rojevajo nova znanja, prihajajo novi poklici prihodnosti, za katere sploh ne vemo, v kateri smeri bodo šli«.

Organizacija sejma v virtualnem prostoru spreminja koncept izvajanja kariernega sejma tudi za daljše obdobje

Obiskovalci, ki se bodo sejma udeležili med 16. in 27. novembrom 2020, si bodo objavljene vsebine v spletnem prostoru lahko ogledovali tudi po izvedbi dogodkov »v živo«, vse do 30. septembra 2021. Medtem bodo lahko razstavljavci posamezne razstavljene vsebine tudi spreminjali ali nadgrajevali. Na ta način želijo v Mestni občini Maribor dolgoročno poenotiti ponudbo dela, formalnega in neformalnega izobraževanja ter s tem povezanih podpornih vsebin za mlade na enem mestu. “Enoten spletni prostor ponudbe in povpraševanja predstavlja osnovni ukrep za lažjo karierno orientacijo ter podporo mladim na področju izobraževanja in zaposlovanja. S polnovrednim sodelovanjem mladih v takšnem prostoru nameravamo zagotoviti priložnosti za njihovo sodelovanje pri razvoju v našem lokalnem okolju”.

V prihodnjem letu načrtujejo nadgradnjo virtualnega kariernega sejma z modelom t.i. hibridnega kariernega sejma, ki bo mladim zagotavljal prednosti vseh vrst interakcij v realnem in virtualnem sejemskem prostoru.

Najnovejše informacije o letošnjem kariernem sejmu  lahko spremljate na spletni platformi za mlade v Mariboru (Mladi Maribor)  ali preko Facebook dogodka.