Obrambni minister Matej Tonin je na Facebooku objavil, da država končno ureja enotna zavarovanja za vse gasilce in da je bil sprejet zakon o varstvu pred požarom, ki daje pravno podlago za ureditev področja. Zapisal je še, da država hkrati slovenskim občinam z naslednjim letom namenja dodatne 4 milijone evrov za sofinanciranje nakupa gasilske opreme.
V državnem zboru je bila pred časom sprejeta vladna novela Zakona o gasilstvu, ki prinaša spremembe na področju izvajanja gasilske dejavnosti in zaposlovanja v gasilski stroki. Obenem so poslanci potrdili tudi novelo Zakona o varstvu pred požarom, s katero se spreminja način financiranja gasilskih zavarovanj, zvišuje pa se tudi požarna taksa.
Vprašanja, povezana z ministrovimi navedbami, smo, z namenom pridobitve dodatnih pojasnil, posredovali na Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Z njihove službe za stike z javnostjo so nam odgovorili naslednje:
Se enotna zavarovanja nanašajo tako na poklicne kot tudi prostovoljne gasilce?
Da.
Kdo bo pokrival strošek zavarovanj in koliko sredstev je predvidenih za ta namen?
Strošek bo pokrivala Republika Slovenija. V ta namen bo izvedeno javno naročilo, katerega vrednost je ocenjena na več kot 2 milijona evrov.
Od kdaj bodo enotna zavarovanja v veljavi?
Na Ministrstvu za obrambo se pripravlja Pravilnik o standardiziranih gasilskih zavarovanjih. Po uveljavitvi bo v nadaljevanju izveden postopek javnega razpisa ter nato postopek za sklepanje zavarovalnih polic, po kateri bodo zavarovanja sklenjena. Torej bodo enotna zavarovanja veljavna, ko se zaključijo omenjeni postopki.
Kako je z dodatnimi štirimi milijoni evrov za slovenske občine?
Ne gre za razdelitev teh sredstev, temveč za višji pritok požarne takse (ocenjen na 2 milijona evrov letno) in prihranek občin iz naslova sklenjenih zavarovalnih polic (ocenjen na 2 milijona evrov letno), kar bo uredila in plačala država.
Kakšno gasilsko opremo boste financirali?
Sofinanciranje nabave gasilskih vozil in gasilske zaščitne in reševalne opreme ni neposredno povezano s sofinanciranjem zavarovanj.
Višji del sredstev požarnega sklada, ki bo nastal ob dvigu prispevne stopnje, bo razdeljen občinam po znanem ključu delitve in iz tega se bodo dodatno sofinancirala tako gasilska oprema kot tudi gasilska vozila prek občinskih odborov za razpolaganje s sredstvi požarne takse. Od lokalnih skupnostih se pričakuje, da bodo finančna sredstva, ki so jih do sedaj namenjale za zavarovanja pripadnikov gasilske organizacije in gasilska zavarovanja vozil, opreme in objektov in jih bodo prihranile, ker bo ta strošek prevzela država, še naprej namenjale gasilskim organizacijam za izvajanje javne lokalne gasilske službe.
Država bo dodatno, tako kot do sedaj, prek razpisa sofinancirala nabavo nakupa gasilskih vozil ter gasilske zaščitne in reševalne opreme v gasilskih enotah. V letošnjem letu bo država navedenemu sofinanciranju namenila 2,6 milijonov evrov.
Gasilska zveza Lenart: Stroške zavarovanj zdaj pokrivajo občine
In kako so zavarovanja gasilcev urejena po obstoječem sistemu? Na Gasilski zvezi Lenart, ki združuje deset prostovoljnih gasilskih društev, so nam povedali, da imajo sklenjeno tripartitno pogodbo med gasilskimi društvi, gasilsko zvezo in šestimi lokalnimi skupnostmi. “Stroške zavarovanj pokrivajo občine iz naslova prispevka za financiranje Gasilske zveze Lenart. Zveza vodi skupno zavarovanje za vsa društva, za katera skuša doseči najoptimalnejše pogoje zavarovanja. Po priporočilu županov smo lani vsa zavarovanja prevetrili, na novo zbrali ponudbe vseh zavarovalnic, s katerimi delamo.” Predsednik Gasilske zveze Lenart Jože Selinšek nam je ob tem povedal, da namero države o poklicnih zavarovanjih za vse gasilce in prevzemu stroškov zavarovanj podpira.