Vlada in državni zbor sta že pred časom sprejela vrsto ukrepov za blažitev posledic višjih cen na prebivalstvo in gospodarstvo. Nekateri ukrepi se bodo počasi iztekli, nekateri veljajo do konca leta 2023.

Najprej je vlada izplačala enkratni energetski dodatek, ki so ga dobili prejemniki denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka ter določene kategorije invalidov. Država je družinam z otroki, ki so upravičene do otroškega dodatka, za mesece oktober, november in december 2022 izplačala še draginjski dodatek za otroke, in sicer v višini otroškega dodatka, ki ga dobijo za prvega otroka.

Do konca leta regulirana cena elektrike

Kar se tiče elektrike, je za gospodinjske odjemalce in za male poslovne odjemalce elektrike ter za elektriko, ki se porablja v skupnih prostorih večstanovanjskih oziroma večstanovanjsko-poslovnih stavbah, je od 1. septembra 2022 določena najvišja dovoljena maloprodajna cena elektrike. Regulirana je tudi drobnoprodajna cena zemeljskega plina za zaščitne odjemalce. Regulacija je bila sprva določena za obdobje od 1. septembra 2022 do 31. avgusta 2023, so pa jo prejšnji mesec podaljšali do konca leta.

Cene 95-oktanskega bencina in dizla na servisih zunaj avtocest so po zadnjem zvišanju trošarin ostale nespremenjene. Do 8. maja liter bencina še naprej stane 1,416 evra, liter dizelskega goriva pa je 1,441 evra. Liter kurilnega olja se je pocenil z 1,033 evra na 1,022 evra. Zaradi višje trošarine pa so dražji tobačni izdelki: zavojček cigaret za 20 centov.

Davek nižji le še do konca maja

Od 21. julija 2022 velja nova regulacija maloprodajnih cen 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih zunaj avtocest. Cene se določajo na 14 dni med drugim z upoštevanjem cen derivatov na borzah in tečaja evra glede na ameriški dolar, marže trgovcev so omejene. Od 13. septembra velja tudi nova regulacija cene kurilnega olja, ki se prav tako določa na 14 dni po posebni formuli, omejena je tudi marža trgovcev.
Za obdobje od 1. septembra 2022 do 31. maja je davek na dodano vrednost (DDV) na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike znižan z 22 na 9,5 odstotka. Tega ukrepa vlada v aprilu ni podaljšala, položnice bo od junija višje za približno 10 odstotkov.

Izhodiščne cene v šolah

Zaradi podražitev hrane je med drugim določeno, da cene malic v šolah ostanejo na višini, določeni za šolsko leto 2021/2022, ter da oskrbnine in stroški bivanja v dijaških in študentskih domovih ostanejo v višini izhodiščne cene, kot je veljala od 1. januarja do 31. avgusta 2022.

Da bi preprečili visoke podražitve živil, je kmetijsko ministrstvo uvedlo spremljanje cen osnovnih živil v 15 skupinah in njihovo primerjavo. Cene določenih živil pri šestih trgovcih v Sloveniji popišejo na 14 dni in potrošnikom na posebni spletni strani omogočijo primerjanje cen izdelkov.

Zaradi podražitev hrane je vlada s septembrom lani zvišala neobdavčen znesek nadomestila za prehrano med delom s 6,12 evra na 7,96 evra.

Subvencije za podjetja

Podjetja so lahko dobila pomoč za povečane stroške za elektriko in plin za drugo polletje letos, če so jim cene letos zrasle za vsaj dvakratnik povprečja cen v preteklem letu. Na voljo je bila enostavna pomoč v višini do 500.000 evrov in kritje do 50 odstotkov upravičenih stroškov ali posebna pomoč v višini do dva milijona evrov in do 30 odstotkov upravičenih stroškov, pri čemer je bila izračun upravičenih stroškov od 1. septembra omejen na največ 70 odstotkov porabe v enakem obdobju leta 2021. Za energetsko intenzivna podjetja je bil znesek pomoči prav tako omejen na dva milijona evrov, podjetja pa so lahko zaprosila za povračila do 70 odstotkov upravičenih stroškov. Ukrepi so bili po novelaciji zakona vredni 86 milijonov evrov, od tega 80 milijonov za subvencije in šest milijonov evrov za Slovenski podjetniški sklad.