Kampiranje postaja, zlasti po obdobju korone, vedno bolj priljubljeno. Že v obdobju covida so se Japonci takoj po izbruhu virusa množično odpravili v kampe, saj je bilo tam, ker so bili izolirani, zanje najbolj varno. Podobno je bilo tudi pri nas, kjer so bili zadnji dve leti kampi med turističnimi nastanitvami najbolj zasedeni.
Zaradi podaljšanega praznika v Avstriji ta vikend v kampih ponovno pričakujemo gnečo
“Za letošnje leto, glede na podatke o rezervacijah s Hrvaške in iz Slovenije, lahko pričakujemo odlično sezono, mogoče bo gostov celo preveč. V času binkoštnih počitnic v Nemčiji so bili na najbolj priljubljenih lokacijah kampi že zasedeni. Pri nas to velja za kampe na Bledu, tudi z Bohinja prihajajo informacije o odlični zasedenosti, predvsem pa s Hrvaške; iz Novigrada, Poreča, Rovinja. Pretekla vikenda je bilo na Krku v najboljših kampih skorajda nemogoče dobiti prosto parcelo,” nam je povedal Klemen Hren, urednik spletne strani Avtokampi.si, ki je namenjena ljubiteljem kampiranja in preživljanja dopusta v naravi.
Hren dodaja: “Slovencem priporočamo, da se odpravijo, če je mogoče, na kampiranje v terminu od 20. junija do 15. julija. V tem času pričakujemo manj nemških gostov, ki imajo običajno počitnice v drugi polovici julija oziroma v avgustu. V zgodnejšem terminu bo lažje dobiti prosto parcelo ali mobilno hišico, ki so zlasti priljubljene pri gostih, ki so pred covidom hodili v hotele, sedaj pa jih od tega odvrača gneča in imajo raje več zasebnosti v kampih.”
Najbolje opremljene kampe imamo na Gorenjskem
In kateri slovenski kampi so med Slovenci najbolj priljubljeni? “Najbolj so priljubljeni tisti, ki so locirani ob vodi. Ob morju imamo samo dva večja kampa; Adrio v Ankaranu, ki je najbolj priljubljen, in Kamp Lucija. V ostalih so večinoma pavšalni gosti, zato je v njih manj parcel, ki jih običajno zasedejo tujci. Imamo tudi več kampov v bližini jezer ali rek. V poletnih mesecih je potrebno izpostaviti reko Kolpo, ob kateri imamov veliko majhnih kampov, nekateri so bolj mirni, drugi primernejši za aktivni oddih. Izpostaviti velja Kamp Bela krajina – Podzemelj, ki družine navduši z veliko dodatne ponudbe – od adrenalinskih do športnih aktivnosti, animacije, možnosti najema sup desk, kanujev, … Zelo priljubljen je tudi Kamp Menina v Savinjski dolini, ki nudi veliko adrenalinskih užitkov in aktivne počitnice za celo družino. Tam so na voljo zip line, supanje, rafting, kolesarjenje in podobno. Veliko povpraševanja, zlati pri družinah z otroki, je tudi po Kampu Nadiža pri Kobaridu. Tamkajšnja reka je toplejša kot Soča in omogoča veliko zabave na vodi.”
V Sloveniji imamo tudi več odličnih termalnih kampov. Za družine so pomembni zlasti bazenski del, tobogani, igrala, animacija. “Izpostavljamo Terme 3000, kjer so na voljo adrenalinski tobogani, in Terme Čatež. Za tiste, ki iščejo otroško animacijo, pa je odličen kamp Term Banovci v Prlekiji, kjer kraljujejo banovški gusarji.” Kot še pravi naš sogovornik, imamo trenutno v Sloveniji najbolje opremljene kampe z najboljšo ponudbo na Gorenjskem, na območju Bleda in Bohinja. “Potrebno je izpostaviti Kamp Bled, Kamp Šobec in River Camping Bled.”
Med Slovenci so na Hrvaškem najbolj priljubljeni kampi z veliko sence in dobro dodatno ponudbo
Slovenci po tradiciji sicer zelo radi zahajamo v hrvaške kampe. Med družinami z otroki so najbolj priljubljeni tisti, ki imajo največ sence, in tisti, ki so znani po dobri dodatni ponudbi. “Izpostavljamo Kampa Straško in Šimuni na otoku Pag, na Kvarnerju Kamp Čikat, ki ima na Hrvaškem najboljše bazene s tobogani, vključene v ceno kampiranja. V Istri pa sta najbolj priljubljena Kampa Lanterna in Valkanela. V severni Dalmaciji je potrebno omeniti kamp v Zatonu pri Zadru (Zaton Holiday Resort), ki je odličen zaradi animacije in bazenske ponudbe. Letos so ga prvič odprli že 15. aprila, gre pa za prvi kamp na Hrvaškem, ki je pred leti osvojil nemško nagrado Superplatz (pet zvezdic),” še pravi Hren.
Avtokampi.si deluje od leta 2008, ko so ljubitelji kampiranja v želji bo boljših informacijah o kampih začeli z zbiranjem podatkov za kampe po Sloveniji, Hrvaški, BiH, Črni gori in Srbiji. “Leta 2008, ko smo vzpostavili spletno stran, je bilo skoraj nemogoče dobiti informacije o kampiranju. Obstajale so samo določene brošure, katalogi z okvirnimi ceniki, kar nas je kot ljubitelje kampiranja motilo, zato smo se odločili, da bomo na enem mestu zbrali informacije o kampih v Sloveniji, Hrvaški in deloma Balkanu. Začeli smo ljubiteljsko, v nekaj letih pa smo razvili spletno stran s kvalitetnimi in koristnimi informacijami, v času epidemije smo celo zbirali podatke o covidnih razmerah za prehode čez mejo,” zaključuje Klemen Hren. Omenjena spletna stran ima največ uporabnikov od maja do avgusta, ko ljudje v največji meri iščejo informacije o kampiranju. Ker pa se število avtodomov in počitniških prikolic v Sloveniji iz leta v leto povečuje, imajo veliko obiska tudi v zimskih mesecih, ko nudijo informacije o primernih lokacijah za kampiranje v bližini smučišč, urejenih tekaških progah in podobno. V lanskem letu so zabeležili 1,6 milijona različnih uporabnikov.