Metoda PCR testiranja velja za najbolj zanesljivo metodo določanja okužbe s koronavirusom, ki je trenutno v uporabi. Pozitivni rezultat hitrega antigenskega testa, ki velja za manj zanesljivega, je prav tako vsakič potrebno preveriti še s PCR testom. Morda vas bo presenetilo, da diagnoza ni vedno negativen ali pozitiven rezultat, izvid lahko pokaže tudi “mejno pozitiven” rezultat.
O tem, kaj pomeni, če je vaš test “mejno pozitiven” in zakaj do take diagnoze sploh pride, smo se pozanimali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, Ministrstvu za zdravje, na Nacionalnem laboratoriju za okolje in hrano ter pri osebni zdravnici.
Test je treba ponoviti
Ministrstvo za zdravje je bilo s pojasnilom o tem, kaj pomeni, da je test “mejno pozitiven” in zakaj do take diagnoze pride, bolj skopo. Zapisali so le: “V tem primeru mora oseba test ponoviti.” To sicer drži tudi po navedbah osebne zdravnice, ne pojasni pa, kaj to pomeni, niti kdaj do takega rezultata pride.
Na portalu zVEM so vidni vsi izvidi (rezultati testiranj), ki so jih izvajalci posredovali v sistem. Lahko, da posredovanje podatkov zaradi tehničnih težav ni bilo uspešno.
Na NIJZ predvidevajo, da do takega rezultata pride zaradi napake pri odvzemu sali oddaji vzorca v preiskave: “Na portalu zVEM so vidni vsi izvidi (rezultati testiranj), ki so jih izvajalci posredovali v sistem. Lahko, da posredovanje podatkov zaradi tehničnih težav ni bilo uspešno. V takšnih primerih ga mora izvajalec ponoviti. V primeru tehničnih težav se mora izvajalec testiranja (zdravstvena ustanova, ki opravlja test) obrniti na podporo eZdravja,” so zapisali v odgovoru. Smatrajo še, da na mejno vrednost ne vplivajo morebitna protitelesa, ki bi jih oseba lahko imela iz prebolele okužbe ali po cepljenju.
Kaj torej pomeni diagnoza?
“PCR testiranje preverja verižno reakcijo s polimerazo na SARS-CoV-2 in ugotavlja prisotnost dednine virusa SARS-CoV-2 (RNK virusa) v kužnini,” pojasnjuje Maja Kostanjšek iz NLZOH, “Ta mora biti po predhodni obdelavi kužnine prisotna v testiranem vzorcu v takšni količini, da jo test zazna. Včasih s testom zaznamo zelo nizke količine virusne RNK, kar lahko pomeni dvoje; bodisi da je oseba prebolela okužbo ali pa gre pri njej za začetno fazo okužbe. Takrat izdamo v izvidu mejno vrednost in zaprosimo za ponovni odvzem vzorca.”
Včasih s testom zaznamo zelo nizke količine virusne RNK, kar lahko pomeni dvoje; bodisi da je oseba prebolela okužbo ali pa gre pri njej za začetno fazo okužbe. Takrat izdamo v izvidu mejno vrednost in zaprosimo za ponovni odvzem vzorca.
“Če gre za predhodno okužbo, potem je običajno naslednji izvid negativen, če gre za svežo okužbo, bo ponovni izvid jasno pozitiven,” še pojasni Kostanjškova in nadaljuje: “Redko se zgodi, da je tudi ob ponovnem odvzemu še vedno prisotna minimalna količina RNK, kar ponovno pomeni mejno pozitivni rezultat. Takrat bo zdravnik običajno izvid interpretiral izvid v skladu s simptomi oz. situacijo (ali je bila oseba v kontaktu z drugo okuženo osebo oz. prihaja iz okolja, kjer so znani okuženi). Običajno v teh primerih oseba ni več aktivno okužena, pač pa gre za okužbo v preteklosti.”
Nasprotno s trditvami NIJZ pa pri NLZOH poudarjajo, da v primeru, če je oseba prebolevnik in ob tem tudi cepljena, zdravnik lahko poda oceno, da je mejni rezultat (torej nizka koncentracija RNK) v primeru te osebe pokazatelj ponovne okužbe.
Zdravniki pod pritiskom
Osebni zdravnik ob mejno pozitivnem rezultatu bolniku svetuje, naj se obnaša, kot bi bil rezultat pozitiven, oziroma kot bi mu bila odrejena karantena. Takrat se je potrebno izogibati stikom, za zdravje skrbeti enako, kot ob pozitivnem rezultatu, saj kot kaže mejna vrednost najpogosteje pomeni začetek bolezni ali pa okužbo, ki je tik pred koncem aktivnosti.
Tudi, če zdravnik oceni, da je bolnik glede na simptome in anamnezo bolezen prebolel, mu glede na uradni izvid ne pripada QR koda, te osebni zdravnik namreč ne more izdati.
Pri mnogih je rezultat PCR testa v drugo pozitiven. Takrat dobijo QR kodo, glede na zaposlitveni status pa jim v določenih primerih pripada tudi namestilo višini 250€. Zaplete pa se, kadar človek zboli in nima potrjenega pozitivnega brisa niti v drugo. Tudi, če zdravnik oceni, da je bolnik glede na simptome in anamnezo bolezen prebolel, mu glede na uradni izvid ne pripada QR koda, te osebni zdravnik namreč ne more izdati.
Osebni zdravniki so zato pogosto tarča pritiskov in včasih celo groženj.
Osebni zdravniki so zato pogosto tarča pritiskov in včasih celo groženj. “Pacienti pričakujejo, da bodo dobili vsaj potrdilo o prebolelosti, da bodo lahko manj omejeni v življenju, pa jim ga osebni zdravnik ne more zagotoviti niti, kadar je prepričan, da je pacient prebolel covid. Mi nismo pooblaščeni in ne moremo izdajati kod,” pojasni osebna zdravnica.
Preboleli covid po mnenju dr. Bojane Beović velja kot osvežilni odmerek cepiva. Ker “mejno pozitiven” rezultat pokaže tudi polno cepljenim osebam ter prebolevnikom, je pritisk na zdravnike še toliko večji. Upravičeni do dodatka zaradi karantene pa na odgovorne izvajajo še dodatni pritisk, finančna pomoč jim namreč ni na voljo.