Za vse ljudi, ki so v poplavah ostali brez domov je predsednik vlade Robert Golob napovedal množično gradnjo montažnih bivališč, te naj bi priskrbeli domači izvajalci. Kot poudari Golob bi to bila zaključna faza, trenutno je najbolj pomembno, da se vsem tistim, ki so izgubili svoj dom čim hitreje zagotovo začasne nadomestne domove. Aplikacija Poplave 2023 je pokazala, da so številni ljudje pripravljeni brezplačno oddati svoje nepremičnine ljudem, ki so v stiski, tako so državljani ponudili že okoli 50 stanovanj in 50 hiš. Na predlog množične gradnje montažnih hiš pa so se že odzvali mnogi proizvajalci, ki v en glas podprejo predlog premiera.

Tadej Gosak, direktor podjetja Marles hiše, verjame, da ukrepi, ki jih je napovedal predsednik vlade, predstavljajo primerno smer pomoči prizadetim v poplavah. ”Za trajno namestitev pričakujemo, da bomo skupaj z vlado pripravili program, ki bo prizadetim ljudem ponudil rešitve do novega doma v najkrajšem možnem času. Predlagamo izbiro več tipskih hiš različnih kvadratur, saj se potrebe prizadetih družin razlikujejo.” S primernostjo rešitve se strinjata tudi Marko Lukić, direktor podjetja Lumar in Vladimir Šunjka, direktor podjetja Stela Haus. ”Gradnja montažnih lesenih objektov je zagotovo primerna rešitev za gradnjo nadomestnih objektov za vse, ki so v nedavnih katastrofalnih poplavah izgubili svoje domove. To se je ne nazadnje izkazalo, kot najboljša in najhitrejša rešitev, že v preteklosti, ko smo se soočali s katastrofami ob potresih (Posočje) in drugih večjih naravnih ujmah,” k odgovoru doda Lukić.

Pomembno dobro načrtovanje

Pri tem pa opozorijo, da je za učinkovito izvedbo potrebno dobro načrtovanje in priprava. ”Izvedba projekta je realno izvedljiva v kolikor bomo vsi deležniki čimprej sedli za skupno mizo in iskali rešitve za dobro ljudi, ki so izgubili svoje domove. Predvsem bo potrebno pohitriti določene upravne postopke in čimprej zagotoviti ustrezna ter varna zemljišča. Prav tako moramo postaviti skupne standardne tipskih objektov, ki bi v tem primeru prišli v poštev. Dela je vsekakor veliko, zato je potrebno čimprej začeti z uradnimi pogovori, da bomo lahko ljudem nove varne domove zagotovili čimprej,” nam pove Šunjka.

Največjo težavo pri izvedbi predloga proizvajalci vidijo pri gradbenih parcelah, ”ki jih bo glede na trenutno zakonodajo težko priskrbeti in urediti v kratkem času”.

Lukić še opozori, da morajo biti vsi deležniki pri načrtovanju pozorni tudi na to, da se išče rešitve, ki v samem izgledu kot umestitvi v prostor, ne bodo začasne rešitve, npr. modularne bivanjske enote, ampak bodo objekti, ki bodo nudili ustrezno bivanjsko rešitev in ugodje bivanja prebivalcem za naslednjih 70 do 100 let. ”Zato je bolje tukaj ne glede na nujnost porabiti dva, tri mesece več ter ustrezno in kakovostno pripraviti vse predloge”.

V poplavah je bilo uničenih ali poškodovanih več kot 10.000 objektov. Vir: Twitter

Kljub zasedenosti proizvajalcev je pomoč na prvem mestu

Kljub temu, da so kapacitete izdelave montažnih hiš po navadi zasedene več mesecev vnaprej, proizvajalci zagotavljajo, da je s primerno reorganizacijo dela predlog izvedljiv. ”Lastna proizvodnja nam omogoča, da bomo za pomoč prizadetim, z reorganizacijo del v proizvodnji, zagotovili ustrezne dodatne proizvodne kapacitete. Ocenjujemo, da lahko na mesec izdelamo več kot 15 montažnih tipskih hiš za namen po-poplavne sanacije,” pove Gosak. Lukić nadaljuje, da se je vlada že obrnila na proizvajalce z vprašanji glede možnosti izvedbe in kapacitet, ki jih imajo, ocene o rokih in možnostih izvedbe pa bodo lahko podali, ko bo znano več o tem o kakšnem številu objektov govorimo in kaj bi se naj gradilo.

Zakaj so montažne hiše najbolj primerne? Kot pojasni Gosak je za tipske hiše je značilno, da so okolju prijazne in racionalno zasnovane, saj je idealno izkoriščen prav vsak kvadratni meter stanovanjske površine. Osnovni konstrukcijski element pri montažni gradnji je les, bistvo montažne gradnje pa je, da se objekt sestavi iz vnaprej izdelanih elementov v proizvodnji.

”Gre torej za vnaprej pripravljeno gradnjo, kjer strokovnjaki elemente in večje sklope na območju gradnje sestavijo v celoto, zato je gradnja čistejša tudi na samem gradbišču. Hitra gradnja montažne hiše zagotavlja, da je konstrukcija zgrajena v najkrajšem možnem času ter tako zaščitena pred vremenskimi vplivi. Čas gradnje montažne hiše je odvisen od vrste izvedbe, zahtevnosti objekta in vgrajenih materialov, okviren čas gradnje pa se glede na fazo gradnje giba od dveh do petih mesecev (finaliziran objekt),” pojasni Lukić. Pri tem še doda, da je tudi sanacija takih objektov v mnogih pogledih preprostejša in predvsem hitrejša, saj se lahko veliko elementov montažne hiše preprosto odstrani, zato je v primeru poplav sušenje celotne konstrukcije hitrejše in kvalitetnejše.