Že od jeseni lani tako na slovenskem kot tudi svetovnem trgu naraščajo cene določenih gradbenih materialov in surovin, kot so armaturno železo, opečni in cementni izdelki, bitumenski in polimerni izdelki, vodovodne in kanalizacijske cevi. Prav tako, kot opozarjajo v Zbornici gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri Gospodarski zbornici Slovenije, zaznavajo izrazito povečano pomanjkanje teh surovin, tako na slovenskem trgu kot tudi trgih Evropske unije. Kot še pojasnjujejo v zbornici, so vzroki za takšno stanje globalni in so vezani na rast cen osnovnih naravnih surovin, kot sta npr. železo in naftni deritvati, do katerih prihaja zaradi zmanjšane proizvodnje zaradi epidemije Covid-19 ter načrtno zmanjšanega črpanja nafte v okviru organizacije OPEC na eni strani ter povečanega povpraševanja zaradi eksapnzije investicijskih naložb predvsem na azijskih (Kitajska) in ameriških trgih (ZDA, Kanada), delno pa tudi na evropskem trgu.

Komunala Slovenske gorice: Skok cen je najvišji pri plastičnih in kovinskih materialih

S problematiko dviga cen kot tudi s težavami pri dobavi določenih gradbenih materialov in surovin se srečujejo tudi številna slovenska gradbena podjetja. Kako se trenutno stanje kaže v praksi, smo preverili pri podjetju Komunala Slovenske gorice s sedežem v Lenartu, ki je v svoji panogi v regiji  med vodilnimi na področju nizkih gradenj. Na naša vprašanja je odgovarjala prokuristka podjetja Florijana Živko Heler:

Za koliko so se po vaših opažanjih v zadnjem času povišale cene gradbenih materialov?

Cene gradbenih materialov so se v povprečju od začetka leta do danes dvignile za cca. 20 %.

Pri katerih materialih je skok cen najvišji?

Skok cen je najvišji pri plastičnih in kovinskih materialih. Npr. armaturno železo se je v zadnjih mesecih podražilo za cca. 30 %, plastični materiali, kot so kanalizacijski in vodovodni materiali, za dobrih 20 %, naftni derivati in bitumenski proizvodi za 25 %, ostali gradbeni materiali, kot so gramozi, betoni, opečni in keramični izdelki ter toploizolativni materiali (stiroduri itd.), pa med 10 in 15%.

Drži informacija, da je nekatere materiale v večjih količinah trenutno težko dobiti (kupiti)? Kateri so ti materiali?

Seveda drži. Največji problem z dobavami je pri plastiki – plastičnih ceveh, saj primanjkuje polimerov (material za plastične izdelke) zaradi zmanjšane proizvodnje na račun epidemije Covid-19, pojavlja pa se tudi problem dobav jeklenih proizvodov zaradi povečane gospodarske rasti na Kitajskem. Proizvodnja navedenih materialov je odvisna tudi od fosilnih goriv, na kar vpliva tudi podražitev naftnih derivatov na račun zmanjšanega črpanja nafte na Bližnjem vzhodu

Kaj takšna povišanj cen pomenijo za že sklenjene pogodbe z naročniki? Kdo, če govorimo v primeru podjetja Komunala Slovenske gorice, krije takšno povišanje?

Težava gradbenih podjetij so že sklenjene pogodbe s fiksno ceno in dogovorjenim rokom izvedbe, kar pomeni, da se bomo zelo težko dogovorili z investitorji, kot so v večini v našem primeru občine in država, za kakšno korekcijo cen na račun drastične podražitve in višjih stroškov vhodnih materialov.

Iz izkušenj lahko trdimo, da se je skoraj nemogoče dogovoriti z investitorji, da bi si ta strošek dviga cen naročnik in izvajalec delila, kaj šele da bi del višjih stroškov zaradi gibanja cen surovin na svetovnem trgu prelili na investitorje.

Iz izkušenj lahko trdimo, da se je skoraj nemogoče dogovoriti z investitorji, da bi si ta strošek dviga cen naročnik in izvajalec delila, kaj šele da bi del višjih stroškov zaradi gibanja cen surovin na svetovnem trgu prelili na investitorje. Če gre za infrastrukturne projekte, ki so sofinancirani s strani evropskih in državnih virov (kar je v našem primeru večina le-teh), pa je to skoraj nemogoče.

Že ničkolikokrat smo izvajalci dokazali, da zahvaljujoč znanju, izkušnjam, pozitivni naravnanosti in optimističnemu pogledu zmoremo preživeti tudi v takšnih situacijah in tako bo najverjetneje tudi tokrat.