Delodajalske organizacije so danes na vse poslanske skupine naslovile prošnjo za podporo določbi predloga sedmega protikoronskega zakona, ki bi dala možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu, če izpolnjuje pogoje za pravico do starostne pokojnine. Na drugi strani ji sindikati ostro nasprotujejo.

Vlada je predlog sedmega protikoronskega zakona sprejela v soboto

V njem je zapisanih za dodatnih 550 milijonov evrov ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19 za gospodarstvo in najbolj ranljive skupine prebivalstva, med njimi tudi možnost, da delodajalec delavcu odpove pogodbo o zaposlitvi brez navedbe razloga, če izpolnjuje pogoje za starostno upokojitev.

Pogosto se dogaja, da mladi ne dobijo priložnosti za zaposlitev, saj nekateri starejši delavci ostajajo v delovnem razmerju še dolgo potem, ko že izpolnijo pogoje za starostno upokojitev. O tem pa delodajalec nima pravice odločati.

“Menimo, da bi morala o nadaljevanju delovnega razmerja odločati tako delodajalec kot delavec,” so Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Gospodarska zbornica Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije zapisali v skupnem sporočilu za javnost.

Ne strinjajo se z navedbami sindikatov, ki so že v ponedeljek ostro protestirali, da gre pri tem ukrepu za prisilno upokojevanje. Gre samo za to, da bi lahko o delovnem razmerju delavca, ki izpolnjuje pogoje za upokojitev, odločala tako delodajalec kot delavec, so pojasnili.

Predlagano rešitev podpirajo tudi v Klubu slovenskih podjetnikov. Kot so zapisali, se delovno mesto ne bi prekinilo avtomatično, ko delavec izpolni pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, pač pa le v primeru, da bo delodajalec ocenil, da delavca dejansko ne potrebuje več.

Na ta način se bodo lahko sprostila nekatera delovna mesta za mlade iskalce zaposlitve, še pravijo v Klubu slovenskih podjetnikov.

Na Gospodarski zbornici Slovenije pa so postregli z nekaj podatki: v mesecu septembru je bila stopnja brezposelnosti med mladimi pri 13,7 odstotka, kar je 3,4 odstotne točke več kot februarja. To povišanje je višje od povprečja v EU, so opozorili.

Dodali so, da vladni interventni ukrepi sicer uspešno blažijo negativne posledice epidemije pri delodajalcih in hkrati uresničujejo namen ohranitve zaposlitve, a vendar se je brezposelnost močno povečala – zlasti med mladimi.

DZ bo sedmi protikoronski zakon potrjeval v torek.

STA