Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v DZ, je na novinarski konferenci po seji povedal minister za delo Luka Mesec. Vključeni v ESS po ministrovih navedbah pričakujejo, da bosta vlada in DZ spoštovala usklajeno besedilo.

Pokojnine ne bodo nižje

Po besedah ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mesca je ključen dogovor, da bo sicer treba delati nekoliko dlje, vendar pa se pokojnine ne bodo manjšale. V začetku bodo odmerjene celo nekoliko višje, usklajevale pa se bodo bolj zmerno kot zdaj.

V Sloveniji je pokojninska reforma za razliko od Francije, kjer je bila pred dvema letoma vsiljena in je zato "Pariz gorel", ustvarila zaupanje med vsemi tremi stranmi, torej med vladno, delodajalsko in sindikalno stranjo, je opozoril.

Delodajalska stran je med drugim pohvalila zgleden socialni dialog pri pripravi predloga. Zaradi tega se je po besedah izvršnega direktorja pri Gospodarski zbornici Slovenije Mitje Gorenščka lahko znova začelo vzpostavljati zaupanje med socialnimi partnerji. "Proces je bil skrbno voden in nanj nimamo pripomb," je dejal. To je po njegovi oceni dobra popotnica za pogajanja pri naslednjih zakonih. Hkrati je izrazil zadovoljstvo, da se prispevne stopnje za pokojninsko zavarovanje za delodajalce ne bodo zvišale.

Reforma ne posega v konkurenčnost gospodarstva

Tudi po mnenju generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije Mira Smrekarja je pomembno, da predlog reforme ne posega v konkurenčnost gospodarstva. Znova vzpostavljeno zaupanje med vlado in delodajalsko stranjo pa vidi kot področje, ki so ga "pogrešali v prvih dveh letih mandata te vlade".

Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar pa je dejal, da je za vse blagajne najpomembnejše, da gospodarstvo dobro dela, da je zaposlenih čim več in da so plače čim višje.

Predlog reforme vidijo kot dober kompromis

Sindikalna stran je prav tako poudarila, da je predlog reforme kompromis, kjer je morala vsaka stran popustiti. Vendar ga predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek vidi kot "dober kompromis". Bonusi za daljše ostajanje v zaposlitvi se ohranjajo, prehodna obdobja za uveljavljanje sprememb pa so sorazmerno dolga, je menil.

Martina Vuk iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije pa je poudarila, da dogovorjene rešitve temeljijo na izračunih Inštituta za ekonomska raziskovanja, tako da niso pripravljene "na pamet". Izpostavila je, da se bodo invalidske in vdovske pokojnine izboljšale. Ostaja pa grenak priokus, ker delodajalska stran ni pristala na to, da bi se prispevna stopnja delodajalcev nekoliko zvišala, je priznala.