Poslanca iz vrst SDS Milan Zver in Romana Tomc sta sporočila, da bosta v solidarnostni fond za boj proti covidu-19 nakazovala 30 odstotkov plače, čeprav v četrtek sprejeti obširni protikoronski zakon evropskih funkcionarjev ne zajema. »Pohvalno in posnemanja vredno,« se je na Twitterju odzval premier Janez Janša. »Podobno gesto pričakujemo tudi od ostalih slovenskih (in drugih) funkcionarjev na dobro plačanih službah v EU in po svetu ter sodnikov in urednikov #MSM, ki jih zakon neposredno ne zadeva,« je zapisal premier.
Naj se pridružijo, je funkcionarje in ostale imenovane v EU institucije, pozvala tudi Tomčeva. Kot je zapisala na Twitterju, se ji zdi prav, da so solidarni. Zver je, prav tako na Twitterju, napovedal, da bo 30 odstotkov plače v solidarnostni fond nakazoval od aprila do konca epidemije.
Iz 30-odstotnega znižanja plač funkcionarjev, ki ga določa v četrtek sprejeti obširni zakon o interventnih ukrepih za blažitev posledic epidemije, so sicer izvzeti tudi župani in sodniki.
Ostali pomagajo in donirajo, le da tega ne objavljajo
Evropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon ter evropska poslanca iz vrst LMŠ Irena Joveva in Klemen Grošelj so v tvitih, ki so jih objavili v odziv na nekatere pozive in povpraševanja, kako bodo sami ravnali, poudarili, da pomagajo in donirajo, le da tega ne objavljajo. Joveva je zapisala, da za vse prejšnje donacije ni potrebovala pozivov in tudi za prihodnje ne bo. Grošelj pa je pojasnil, da ne želi publicitete in všečnosti na račun stiske drugih.
Odprli tudi transakcijski račun
S Slovenskega sodniškega društva so ta teden sporočili, da so s podporo vrha sodstva odprli transakcijski račun za pomoč v zvezi z epidemijo koronavirusa, na katerega bodo sodniki vsak po svojih zmožnostih donirali del svojih mesečnih plač. Zbrana sredstva pa bodo nakazali humanitarnim organizacijam nacionalnega pomena ali na poseben vladni transakcijski račun za odpravo posledic epidemije novega koronavirusa.