Slovenija ostaja edina država članica EU, kjer praznik dela praznujejo dva dni. Mnogi Slovenci ta čas izkoristijo za počitek, druženje ali krajše oddihe. V letošnjih poslanicah ob prazniku dela so številni opozorili, da delavske pravice niso zagotovljene same po sebi in da jih je treba neprestano varovati.
Pripravljeni so bili ukiniti prost dan, a so se sindikati uprli
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v svoji poslanici poudarila pomen praznika dela kot opomnika na vrednost dostojanstva in poštenega dela. Po njenem prepričanju delavec ni zgolj strošek, temveč osrednji steber uspešnega podjetja in zdrave skupnosti. Premier Robert Golob je izpostavil, da prihodnost skupnosti temelji na spoštovanju dela, priznavanju prispevka vsakega posameznika ter skrbi za pridobljene pravice.
Slovenija ostaja edina država članica EU, kjer praznik dela praznujejo dva dni. Leta 2012 je bil sicer pripravljen varčevalni predlog za ukinitev 2. maja kot prostega dne, a so sindikati ukrepu močno nasprotovali. Tako je ostal v veljavi, medtem ko je bil 2. januar začasno črtan s seznama dela prostih dni, a je bil konec leta 2016 znova uvrščen med praznike.
Statistični podatki kažejo, da je bilo lani v Sloveniji 944.008 delovno aktivnih prebivalcev, kar je največ po osamosvojitvi.
Slovenija sicer velja za eno izmed držav EU z najbolj uravnoteženo porazdelitvijo dohodkov. Po podatkih za oktober predlani so najvišjo povprečno bruto plačo prejeli visoki uradniki, zakonodajalci in menedžerji (3731 evrov), najnižje pa delavci v enostavnih poklicih (1477 evrov).