Finančna uprava RS (Furs) danes zaključuje sprejemanje ugovorov na informativne izračune dohodnine za leto 2024, ki jih je konec marca prejelo nekaj manj kot milijon davčnih zavezancev. Ugovor morajo vložiti tisti, ki menijo, da izračun vsebuje napačne ali nepopolne podatke oziroma da je davčna obveznost določena nepravilno.
Neodzivnost kljub očitnim napakam je prekršek
Zavezanci, ki se z izračunom strinjajo, dodatnih korakov ne potrebujejo, po 30 dneh od odpreme bo izračun samodejno postal dokončna odločba.
Na Fursu opozarjajo, da neodzivnost kljub očitnim napakam pomeni davčni prekršek, ki se lahko kaznuje z globo med 250 in 400 evri. Ugovor je mogoče oddati elektronsko prek sistema eDavki ali fizično na pristojnem finančnem uradu oziroma po pošti. V njem je možno tudi naknadno uveljavljati olajšavo za vzdrževane družinske člane, če je ta v izračunu izpuščena.
Letos je prišlo do tehnične napake, zaradi katere nekaterim prostovoljnim gasilcem in pripadnikom civilne zaščite ni bila priznana olajšava, do katere so upravičeni že od leta 2022. Tem zavezancem ugovora ni treba vlagati, saj bo Furs napako popravil samodejno.
Povprečno vračilo 256 evrov na osebo
V prvem svežnju, ki ga je Furs odpremil 31. marca, je bilo poslanih 939.467 izračunov. Med prejemniki je bilo 349.141 zavezancev, ki so med letom plačali preveč davka – ti lahko vračilo v skupni vrednosti 89,5 milijona evrov pričakujejo najpozneje do 30. maja, povprečno po 256 evrov na osebo. Pred izplačilom pa bo Furs preveril in poravnal morebitne druge zapadle obveznosti prejemnikov.
Na drugi strani bo moralo 143.154 zavezancev doplačati skupno 40,4 milijona evrov dohodnine – povprečno po 282 evrov – prav tako do 30. maja.
Drugi sveženj informativnih izračunov bo izdan 31. maja. Tisti, ki izračuna do takrat ne bodo prejeli, bodo morali napoved vložiti sami – najkasneje do 31. julija.