Poslanke in poslanci bodo danes glasovali o večinoma opozicijskih zakonskih predlogih, ki so jih obravnavali v ponedeljek in torek. Večini se obeta konec zakonodajne poti, zavrnili bodo verjetno tudi predlog SDS za posvetovalni referendum o prispevku za RTVS. Medtem bo zadostno podporo bržkone dobila novela zakona o nalezljivih boleznih.

Odpravili bi neustavnosti

DZ je izredno sejo, ki bo potekala ves teden, v ponedeljek začel z obravnavo predloga SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlaganih spremembah zakona o RTVS, ki so jih prav tako vložili v največji opozicijski stranki. Po predlogu sprememb prispevek za RTV ne bi bil več obvezen. Poslanske skupine koalicije predlogu za referendum nasprotujejo, podpirajo pa ga v SDS in NSi. Glede na razmerja glasov je pričakovati, da razpis referenduma ne bo izglasovan.

Se pa obeta podpora predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, o katerem je DZ razpravljal v torek popoldne. Podporo so mu napovedali v poslanskih skupinah Svoboda, SD in Levica. V opozicijski SDS predloga ne bodo podprli, v NSi pa mu ne bodo nasprotovali, saj se jim zdi pomembna odprava neustavnosti.

Zakaj po skrajšanem postopku?

Predlog novele so sicer pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije, v zakonodajni postopek pa ga je vložila koalicija. Svojih podpisov sicer niso prispevali poslanci SD Meira Hot, Bojana Muršič in Damijan Zrim. Kot je za STA tedaj pojasnila Hotova, se sicer s samo vsebino predloga novele zakona načeloma strinjajo, a menijo, da bi bila primernejša obravnava po rednem postopku. Podobno so opozorili tudi v nekaterih nevladnih organizacijah in iniciativah.

Poslanci so že v ponedeljek opravili tudi prvo obravnavo več zakonov s področja gospodarstva, ki jih je v DZ vložila opozicija. Koalicija večini predlogov nasprotuje, tudi predlogu zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut. Nekaterim je medtem predvsem zaradi prenosa evropskih direktiv koalicija napovedala podporo.

STA