Novela zakona, ki so jo v državni zbor vložili poslanci Gibanja Svoboda in predvideva ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in plačilo obveznega prispevka, predvideva tudi razdelitev premoženja, ki ga bo imela Vzajemna na dan pred dnevom uporabe tega zakona, članom družbe za vzajemno zavarovanje.
Na Vzajemni določbi nasprotujejo
830 tisoč članov Vzajemne bi bilo tako upravičenih do deleža Vzajemne. Na zavarovalnici Vzajemna določbi 22. člena nasprotujejo. “Predlog zakona povsem neustavno določa obveznost razdelitve premoženja zgolj za družbo za vzajemno zavarovanje, torej za Vzajemno, pri tem pa v celoti prezre primere, ko dopolnilno zdravstveno zavarovanje trži delniška družba,” razlagajo za Žurnal24 pri Vzajemni. O morebitni vrednosti plačila in posledično vrednosti kapitala zavarovalnice, je v tem trenutku, glede na pavšalne kriterije, ki jih določa predlog zakona, preuranjeno in nestrokovno govoriti.
“Prav tako velja, da predlog zakona uvaja enostransko rešitev, to je nakazilo nekega hipotetičnega zneska na TRR člana. V celoti prezre pravico posameznika oziroma člana Vzajemne, da se le ta odloči, kaj naj se zgodi z njegovim prispevkom,” še dodajajo za Žurnal24 pri Vzajemni. “V Vzajemni smo se ves čas zavzemali za stabilen in vsem dostopen javni zdravstveni sistem, v katerem bi bil pacient na prvem mestu, vendar se bojimo, da se bo s predlagano novelo zakona javni zdravstveni sistem v kratkem še bolj destabiliziral. Premik v smeri monopolizacije financiranja zdravstva zagotovo pomeni korak nazaj tudi z vidika nadzora stroškov in racionalizacije,” še pravijo pri Vzajemni, navaja Žurnal24. Predlog predvideva, da bi ukinitev izvedli že s 1. septembrom. Takrat bi Vzajemna lahko ostala brez 95 odstotkov članstva, saj s prenehanjem zavarovanj preneha tudi članstvo.
Za tiste, ki zavarovanje prekinejo, plačila ne bo
Člani Vzajemne, ki bodo pred začetkom veljave zakona prekinili plačevanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni, do vračila sredstev ne bi bili upravičeni. Vzajemna je v letu 2021 93 odstotkov premije, torej 320 od skupno 340 milijonov evrov, zbrala z dopolnilnim zavarovanjem. V Vzajemni po grobi oceni oceni predvidevajo, da je skupno v Sloveniji, posredno v zavarovalništvu, zaradi ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ogroženih od 1.000 do 2.000 delovnih mest. V letu 2021 so ostala zavarovanja predstavljala 6,1 odstotka oz. 19,7 milijona evrov čistih prihodkov od zavarovalnih premij oz. 6,5 odstotka oz. 21 milijonov evrov kosmate obračunane premije, poroča Žurnal24.
“Delež stalno povečujemo, iz dobrih štirih odstotkov v letu 2017 smo ga povečali na dobrih šest odstotkov oziroma povečali iz 11,7 milijona evrov v letu 2017 na 19,7 milijona evrov v letu 2021,” so povedali za Žurnal24.
Vse več zavarovancev Vzajemne ima poleg dopolnilnega tudi druga zavarovanja. V svoji ponudbi imamo tako širok nabor dodatnih zdravstvenih zavarovanj, ki jih ves čas prilagajmo in dopolnjujemo glede na potrebe in želje zavarovancev. V zadnjih nekaj letih opažamo, da je zavedanje ljudi o tem, kako pomembno je, da poskrbijo za svojo zdravstveno in finančno varnost z ustreznim zavarovanjem, vedno večje.
Največ zanimanja beležijo pri zavarovanjih, ki omogočajo hiter dostop do specialističnih obravnav in operativnih posegov ter fizioterapije. Med najbolj prepoznavnimi je tudi Zavarovanje za tujino, ki krije stroške zdravstvenih storitev v tujini in vključuje 24/7 asistenco. Poleg tega se tudi vedno več podjetij odloča za sklenitev Kolektivne zdravstvene police za svoje zaposlene, še poroča Žurnal24.