Vozniški izpit zahteva teoretično in praktično znanje voznika motornega vozila. Kandidat pa mora dokazati, da je zmožen samostojne vožnje v prometu. Kljub visokim cenam pa število kandidatov ne pada. Je možno, da bodo počasi padale cene?
Tečaj iz cestnoprometnih predpisov (CPP)
Osnovni del tečaja CPP vključuje 20 šolskih ur, kjer se kandidati za vozniški izpit izobražujejo o cestnoprometnih predpisih. Dodatni del A, A1, A2 oziroma B kategorije, pa tem dvajsetim uram doda še 8 šolskih ur. V nekaterih šolah vožnje v sklopu tečaja nudijo tudi vožnjo s simulatorjem B kategorije. Kandidat lahko začne z obiskovanjem tečaja CPP za kategorijo A1 pri starosti vsaj 15,5 let, za ostale kategorije pa pri starosti vsaj 16 let.
Primerjali smo redne cene mariborskih ponudnikov tečaja iz cestnoprometnih predpisov:
Tako boste v Mariboru po Pravilniku o vozniškem izpitu za 20 šolskih ur (45 minut) odšteli najmanj 90 eurov. Med opravljanjem predavanj iz CPP pa lahko opravite še zdravniški pregled pri medicini dela, prometa in športa, katerega zdravniško spričevalo velja tri leta. Za to boste pri večini ponudnikov odšteli okrog 50 eurov.
Več o tečaju in izpitu iz prve pomoči na spletni strani Rdečega križa Slovenije ali na tej povezavi.
Poleg tečaja CPP in zdravniškega pregleda, morate pred urami praktične vožnje opraviti še tečaj in izpit iz prve pomoči (PP) za bodoče voznike motornih vozil. Tečaje PP izvajajo območne enote Rdečega križa Slovenije (RKS). Opravljen izpit pa ima trajno veljavo. Cena tečaja je skladna v vseh območnih enotah RKS in znaša 33,63 eura. Medtem boste morali za izpit iz prve pomoči za bodoče voznike motornih vozil plačati posebej in to 65,83 eura.
Teoretični del vozniškega izpita in praktično usposabljanje
Za opravljanje teoretičnega dela vozniškega izpita se kandidat za voznika prijavi pri upravni enoti. Ob prijavi predloži evidenčni karton vožnje, iz katerega je razvidno, da je v šoli vožnje zaključil teoretični del usposabljanja, veljavno zdravniško spričevalo, s katerim dokaže, da je telesno in duševno zmožen voziti motorno vozilo, in potrdilo o opravljenem izpitu iz prve pomoči.
Ob prijavi se plačata tudi upravna taksa in strošek izpita:
Na teoretičnem delu vozniškega izpita se ugotavlja, ali ima kandidat za voznika znanje, predpisano s programom in merili ocenjevanja na vozniškem izpitu. Ko ima kandidat opravljene predhodne pogoje, lahko začne s praktičnim delom usposabljanja. Na praktični vožnji morate vedno imeti s seboj evidenčni karton vožnje, zdravniško spričevalo in osebni dokument. Če katerega od teh dokumentov nimate pri sebi, učitelj vožnje z vami ne sme voziti, saj bi storil prekršek.
Več o teoretičnem delu vozniškega izpita na spletni strani Javne agencije RS za varnost prometa ali na tej povezavi.
Kandidat za vozniški izpit B kategorije mora opraviti vsaj 20 ur praktične vožnje pred izpitno vožnjo. V praksi pa pogosto ti opravijo veliko več, nekateri celo dvakrat toliko. Zato smo primerjali redne cene mariborskih ponudnikov praktičnega usposabljanja kategorije B na uro vožnje:
Tako boste za praktični del usposabljanja v obsegu najmanj dvajsetih ur v Mariboru plačali najmanj okrog 720 eurov samo za učne ure vožnje ter 37,50 eurov skupaj z upravno takso za pristop k izpitni uri. Vozniški izpit preverja teoretično in praktično znanje kandidata za voznika motornega vozila. Kandidat mora dokazati, da je zmožen samostojne vožnje v prometu. Vozniški izpit v RS lahko opravljajo osebe s stalnim prebivališčem ali z več kot šestmesečnim začasnim prebivališčem v Sloveniji. Kandidat mora biti ustrezno pripravljen s strani šole vožnje, razen pri zamenjavi tujega vozniškega dovoljenja za slovensko, kjer je potrebno opraviti le praktični del izpita.
Če se kandidat za voznika po opravljanju vozniškega izpita z oceno ne strinja, lahko v treh dneh od dneva opravljanja vozniškega izpita poda ugovor. V skladu z Zakonom o upravnih taksah se za ugovor zoper oceno vozniškega izpita plača upravna taksa v znesku 18,10 eura. Dokler pa o ugovoru ni dokončno odločeno kandidat za voznika ne more ponovno opravljati vozniškega izpita.
Usposabljanje voznikov začetnikov – varna vožnja
Po uspešno opravljenem vozniškem izpitu pridobite status voznika začetnika in se nadgradnja vašega znanja še ne konča. Vozniško dovoljenje voznika začetnika velja do dopolnjenega 21. leta starosti oziroma za dve leti po prvi pridobitvi vozniškega dovoljenja. To se vozniku začetniku podaljšja, ko opravi program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov in predloži potrdilo o opravljenem dodatnem usposabljanju voznikov začetnikov – varno vožnjo.
[[image_1_article_68562]]
Tečaj varne vožnje lahko voznik začetnik v Sloveniji opravlja na več lokacijah, najbolj popularni med Štajerci sta AMZS Center varne vožnje na Vranskem in Center varne vožnje Murska Sobota. Obe lokaciji ponujata vsaj 8 ur dodatnega izobraževanja oziroma delavnice za voznike začetnike v znesku 150 eurov. Medtem lahko vozniki začetniki na tečaju uporabljajo svoj avtomobil ali si ga izposodijo, kar pa predstavlja dodaten strošek.
Skupaj je najnižja vsota, ki jo morate prihraniti za opravljanje vozniškega izpita vsaj 1000 eurov. Kar pa ni finalna cena, saj nikoli ne veste koliko ur boste potrebovali za praktični del usposabljanja. Kljub temu pa je vedno dobro biti pripravljen na nepričakovane stroške, ki so velikokrat povezani z opravljanjem vozniškega izpita.