Vlada je sporočila, da uredbe o regulaciji cen naftnih derivatov ne bo podaljšala. Danes, s prvim majem, je zato uradno nehala biti v veljavi, kar pomeni, da lahko naftni trgovci cene oblikujejo prosto. Preverili smo, koliko boste odšteli za liter bencina in dizla na različnih bencinskih črpalkah v Mariboru. Cene so rekordno visoke.
Takšne so cene na različnih bencinskih črpalkah
Za dizel boste na Petrolovih bencinskih servisih v Mariboru danes odšteli 1,817 evra na liter, za bencin pa 1,617 evra na liter. Na OMV črpalkah boste medtem za liter dizla odšteli 1,824 evra na liter, za liter bencina pa 1,619, tukaj je gorivo tudi zaenkrat najdražje. Najcenejše boste svoje jeklene konjičke v Mariboru trenutno napolnili na bencinskih servisih Mol, kjer liter dizla danes stane 1,816 evra in liter bencina 1,617 evra (skoraj enako kot na Petrolu).
Od marca naprej je bila najvišja dovoljena cena 95-oktanskega bencina 1,503 evra za liter in dizla 1,541 evra za liter. Če primerjamo cene z najvišjimi danes, se pravi tistimi, ki so trenutno na OMV bencinskih črpalkah, se je cena bencina zvišala za okoli 12 centov, cena dizla pa za približno 28 centov. Če bi npr. za 50 litrov bencina še včeraj plačali okoli 75 evrov, bo zdaj to stalo okoli 80 evrov. 50 litrski rezervoar dizla se je podražil iz okoli 77 evrov na približno 90 evrov.
Cene so bile sicer pravilno napovedane, predvidevalo se je namreč, da bomo od danes naprej za liter dizla odšteli okoli 1,8 evra in za liter bencina okoli 1,6 evra.
Najvišje cene za dizel smo sicer dosegli marca, preden je vanje posegla vlada, takrat je stal 1,67 evra za liter. Bencin je imel rekord leta 2012, ko smo zanj odšteli 1,576 evra na liter. Na avtocestah je marca dizel dosegel 1,73 evra in bencin 1,63 evra za liter.
Bencinski servisi so ob prenehanju uredbe za regulacije cen naftnih derivatov ponovno podražili tudi goriva na bencinskih črpalkah na avtocestah. Tam se cene gibljejo okoli 1,876 evra na liter dizla in 1,682 na liter bencina.
Pomembno je tudi vedeti, da lahko naftni trgovci cene sedaj prosto spreminjajo, kar pomeni, da jih lahko spreminjajo redno in ne samo ob torkih, kot je bila prej včasih navada. Zato se pred odhodom na bencinsko črpalko splača redno preverjati, kje je gorivo trenutno najcenejše.
V pričakovanju podražitev ponovno gneča
Na bencinskih črpalkah je bilo včeraj zaradi napovedanih podražitev ponovno zaznati gnečo. Podobno kot nazadnje pred napovedanimi podražitvami je bilo možno opaziti tudi ljudi, ki so na bencinske črpalke prihajali s cisternami, sodi ter drugimi sredstvi, s pomočjo katerih so si delali zaloge cenejšega bencina.
Zaradi večjega povpraševanja je ponekod tudi zmanjkalo dizla. Petrol je sicer pojasnil, da ni potrebe za paniko in vrste na prodajnih mestih, saj ni nobene potrebe, da bi potrošniki krepili svoje zaloge goriv oziroma spremenili svoje običajne navade za oskrbo z gorivi.
V tem trenutku dobava naftnih derivatov s strani svetovnih trgov poteka brez večjih težav, so zagotovili. “Lahko potrdimo, da imamo za mesec maj potrjene vse načrtovane dobave naftnih derivatov. Tudi za celotno leto 2022 ima družba Petrol zagotovljene dolgoročne nabavne pogodbe za naftne derivate v obsegu, ki odraža dosedanjo dinamiko rasti mobilnosti na predcovidne ravni, kot je opredeljeno v poslovnem načrtu za leto 2022,” so poudarili na Petrolu.