Najpozneje v prihodnjih dneh se morajo upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni v višini do 120 evrov odločiti, ali želijo izplačilo v denarju ali delnicah. Upravičenci z višjim deležem bodo v vsakem primeru prejeli delnice, vendar jim z odprtjem trgovalnega računa ni treba hiteti.
Do deleža pri statusnem preoblikovanju Vzajemne so poleg Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije upravičeni vsi, ki so bili 31. decembra 2023 člani Vzajemne. To so zavarovanci, ki so imeli na ta dan pri Vzajemni veljavno vsaj eno zavarovalno pogodbo s trajanjem enega leta ali več. Gre za nekaj več kot 831.000 oseb.
Obvestila opravičneci prejeli januarja
Vzajemna je obvestila upravičencem začela pošiljati sredi januarja. V njih je zapisano, do kakšnega deleža pri statusnem preoblikovanju Vzajemne je posameznik upravičen. Če znesek presega 120 evrov, mu pripadajo delnice v delniško družbo preoblikovane Vzajemne, če je nižji, pa lahko izbira med izplačilom v denarju ali prejemom delnic.
Tistim, ki bodo prejeli delnice, za zdaj ni treba storiti ničesar, preostali pa morajo Vzajemni sporočiti, ali želijo delnice ali denar. Takšnih je 412.217. Če želijo denar, morajo prek priloženega obrazca v obvestilu sporočiti številko transakcijskega računa. Zadnji dan za oddajo podatkov je 27. februar, izplačilo pa lahko pričakujejo v šestih mesecih po sprejetju sklepa o višini osnovnega kapitala Vzajemne na Agenciji za zavarovalni nadzor.
Z odpiranjem trgovalnega računa se ne mudi
Upravičencev, katerih delež presega 120 evrov in bodo torej prejeli delnice, je 419.356, je sredi januarja na novinarski konferenci povedal predsednik uprave Vzajemne Matija Šenk. Vrednost ene delnice je en evro, izdane bodo predvidoma to jesen, za njihov prevzem iz KDD pa bo moral imeti upravičenec odprt trgovalni račun.
Kdor trgovalnega računa še nima, ga bo moral odpreti pri eni od bank ali borznoposredniških hiš, saj brez tega prevzem delnic iz KDD ne bo mogoč. S tem pa so povezani stroški odprtja in vodenja računa, zato se mnogi sprašujejo, ali se jim bo lastništvo v preoblikovani Vzajemni sploh izplačalo.
Predlog izjeme pri Vzajemni
S to problematiko so seznanjeni tudi na finančnem ministrstvu. Kot je pred nekaj dnevi povedala državna sekretarka Nikolina Prah, kot eno od možnih rešitev vidijo neposredno uvrstitev delnic Vzajemne na individualne naložbene račune, kot jih predvideva predlog zakona o individualnih naložbenih računih, ki je bil konec lanskega leta v javni obravnavi. "To bi bila izjema od siceršnjega poslovanja na tem računu," je dejala. Pričakuje, da bo vlada predlog zakona obravnavala marca in ga poslala v potrditev v DZ.
Cene trgovalnega računa med 30 in 50 evri
Stroške odprtja in vodenja trgovalnega računa ter prenosa delnic določajo banke in borznoposredniške hiše same. Po javno dostopnih podatkih se ti stroški gibljejo od 30 do 50 evrov letno.