Slovenski upokojenci v zasluženem pokoju uživajo številne ugodnosti, ki jim omogočajo lažjo mobilnost, več druženja, priložnosti za zapolnitev prostega časa ter učenje novih veščin, s čimer ostajajo dejavno vključeni v družbo.

Javni potniški promet

Ena največjih pridobitev za upokojence v Sloveniji je brezplačen javni potniški promet, ki jim omogoča lažjo mobilnost in večjo vključenost v družbo. Od 1. julija 2020 lahko upokojenci, starejši od 65 let, brezplačno uporabljajo medkrajevne avtobuse, železniški promet ter mestni promet v vseh večjih mestih po državi. Ta ukrep je še posebej pomemben za tiste, ki živijo izven mestnih središč, saj jim omogoča preprostejši dostop do storitev, družine in prijateljev.

Za pridobitev brezplačne vozovnice morajo upravičenci zgolj izpolniti obrazec in ga oddati na enem izmed številnih prodajnih mest. Enkratni strošek izdaje kartice znaša simbolične 3 evre, nato pa se vozovnica ob redni uporabi samodejno podaljšuje. Velja enotno za vse ponudnike javnega prevoza v Sloveniji, kar zagotavlja preprost in dostopen sistem potovanja.

Država za ta ukrep letno nameni več milijonov evrov, pri sofinanciranju pa sodelujejo tudi posamezne občine. Kot je poudaril župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič, subvencije ne financira izključno država, temveč del stroškov krijejo tudi občine same, da lahko svojim prebivalcem omogočijo še boljši dostop do javnega prevoza.

Učenje tujih jezikov

Različna društva v Sloveniji upokojencem ponujajo številne brezplačne aktivnosti, med katerimi so tudi tečaji tujih jezikov. V Mariboru za to skrbi društvo TOTI DCA, ki organizira različne kratkotrajne delavnice, namenjene učenju angleščine, nemščine, pa tudi francoščine in italijanščine. S tem upokojencem omogočajo pridobivanje novih znanj, širjenje obzorij in ohranjanje miselne aktivnosti, hkrati pa ustvarjajo prijetno okolje za druženje in medsebojno povezovanje.

Računalniška pismenost

[[image_2_article_75738]]

Slovenija si prizadeva za večjo medijsko pismenost starejših, zato so po vsej državi organizirane številne aktivnosti za učenje računalniških veščin. Pogosto gre za medgeneracijsko učenje, kjer mladi pomagajo starejšim pri osvajanju osnov digitalne pismenosti. Te spretnosti upokojencem olajšajo vsakdanja opravila, kot je naročanje k zdravniku, ki v času digitalizacije pogosto poteka prek spleta.

V Mariboru računalniške tečaje organizira tudi društvo TOTI DCA, ki starejšim omogoča učenje uporabe računalnikov in pametnih telefonov. S tem pridobijo dragocena znanja, ki jim pomagajo pri vsakodnevni komunikaciji, dostopu do informacij ter večji samostojnosti v digitalnem svetu.

Športne aktivnosti

Številna slovenska mesta upokojencem ponujajo brezplačne vodene športne aktivnosti na prostem, s čimer spodbujajo njihovo telesno aktivnost in dobro počutje. V Mariboru pod okriljem društva TOTI DCA lahko upokojenci trikrat tedensko brezplačno obiskujejo jogo za starejše, plesne delavnice ter vadbo na prostem. Poleg tega so organizirani tudi različni pohodi, ki združujejo gibanje in druženje v naravi.

[[image_1_article_75738]]

Upokojencem so na voljo tudi raznolike športne dejavnosti, kot so badminton, kegljanje, namizni tenis ter baletno razgibavanje, pri čemer so vse aktivnosti prilagojene njihovim potrebam in zmožnostim. S tem se spodbuja zdrav življenjski slog ter krepi socialna povezanost med udeleženci.

Ugodnosti v trgovinah

Poleg številnih brezplačnih aktivnosti imajo upokojenci v Sloveniji tudi različne ugodnosti, ki sicer niso povsem brezplačne, a vseeno olajšajo vsakodnevne stroške. Popuste zanje ponuja večina trgovin, ne le tiste z živili, temveč tudi vrtni centri in ponudniki medicinskih pripomočkov.

Mercator vsak četrtek nudi 10-odstotni popust na nakup nad 20 evrov, medtem ko so v Tušu upokojenske ugodnosti na voljo ob sredah. Spar ponuja 10-odstotni popust vsako drugo sredo in ob koncu meseca, enako ugodnost na zadnji dan v mesecu omogočata tudi Lidl in Eurospin. V hipermarketih E. Leclerc lahko upokojenci izkoristijo popuste na dan izplačila pokojnin.

[[image_3_article_75738]]

Poleg trgovinskih ugodnosti upokojenci uživajo tudi popuste v različnih ustanovah po državi, pa tudi pri številnih kulturnih, športnih in turističnih ponudnikih v tujini. Turistične agencije jim pogosto nudijo posebne ugodnosti pri aranžmajih, prav tako pa lahko koristijo popuste pri vpisu abonmajev v kulturne ustanove, kot je denimo SNG Maribor.

Brezplačne storitve in ugodnosti za upokojence v Sloveniji pomembno prispevajo k njihovi kakovosti življenja, večji mobilnosti, družbeni vključenosti ter aktivnemu preživljanju prostega časa.