Vsakomur se lahko zgodi, da spregleda datum ali preprosto pozabi, da mu je vinjeta že potekla – še posebej, odkar smo prešli na sistem e-vinjet.

Na avtocesto ste zapeljali brez vinjete, kaj pa zdaj?

"Če ste cestninsko cesto uporabljali brez veljavne e-vinjete, ste storili prekršek po Zakonu o cestninjenju /…/. Vaš prekršek obravnavajo le pooblaščene osebe Policije, Finančne uprave ali cestninskega nadzora družbe Dars. Začetek postopka o prekršku je v pristojnosti pooblaščene uradne osebe, ki prekršek obravnava. Postopek se začne na podlagi zaznave prekrška, ki je praviloma posledica evidentiranja dogodka s tehnično napravo, v posameznih primerih z osebno zaznavo policista, kontrolorja Finančne uprave ali cestninskega nadzornika. Obveščanje kršitelja se opravi z izdajo plačilnega naloga, ki se pošlje po pošti priporočeno z vročilnico, največ en mesec od storjenega prekrška. Postopek o prekršku se praviloma začne najkasneje v 20 dneh od dneva, ko je bil prekršek storjen," piše na Darsovi spletni strani.

Kako poteka nadzor in kje stojijo nadzorne enote?

Dars nadzoruje uporabo vinjete s pomočjo različnih naprav:

  • Stacionarne nadzorne enote: Te kamere so nameščene na portalih prometne signalizacije in drogovih ob avtocestah ter hitrih cestah.
  • Prenosne nadzorne enote: Cestninski nadzorniki jih lahko postavijo kjerkoli ob cestninskih cestah, avtocestnih priključkih, počivališčih, nadzornih točkah ali mejnih prehodih.
  • Mobilne in ročne nadzorne naprave: Nameščene so v vozilih Darsa in omogočajo preverjanje tako med vožnjo kot na parkiriščih.

Kot so pri Darsu pojasnili za portal N1, točnih lokacij naprav za nadzor ne razkrivajo.

Kako kamera zazna kršitev?

"Vozila, ki se peljejo po avtocesti, nameščeni sistemi preverjajo samodejno. Če sistem zazna, da ima vozilo vinjeto, se podatek takoj izbriše in za njim ne ostane sledi. Če pa sistem zazna, da vozilo po avtocesti oziroma hitri cesti vozi brez vinjete, podatek o prekršku ohrani. Podatek nato s sistema preide v roke uradniku na Darsu, ki začne prekrškovni postopek in vozniku izda kazen," so zapisali na omenjenem portalu.

Kakšne so globe za vozila brez vinjete?

Če se znajdete na avtocesti brez veljavne vinjete, vam grozi globa v višini 300 evrov. Če globo poravnate v osmih dneh, se znesek prepolovi na 150 evrov. Pomembno je vedeti, da vsak vstop na avtocesto brez veljavne vinjete šteje kot ločen prekršek, kar lahko privede do več kazni. "Vozniku, ki je vozil brez vinjete, se sočasno z izvedenim prekrškovnim postopkom od dneva prekrška izda e-vinjeta, ki postane veljavna po plačilu," še piše na Darsovi spletni strani.

Se je kaznim možno izogniti?

"Če vinjeto kupiš na dan storjenega prekrška, ne dobiš kazni," pravijo uporabniki nekaterih forumov in družbenih omrežij – pa je to res? Pri Darsu pojasnjujejo, da je vse odvisno od okoliščin in pooblaščene osebe: "Ukrep za storjen prekršek je izključno v pristojnosti pooblaščene uradne osebe, ki vodi postopek."

Kot so še povedali za zgoraj omenjeni portal, je dejstvo, "da je bil prekršek že storjen, takojšnji nakup e-vinjete oziroma nakup še v istem dnevu pa je lahko olajševalna okoliščina, o čemer odloča pooblaščena uradna oseba."

Pred izdajo plačilnega naloga ali med postopkom obravnave zahteve za sodno varstvo lahko torej prekrškovni organ naknadni nakup e-vinjete upošteva kot olajševalno okoliščino. Pa vendar, morda je v izogib vsem tem postopkom in dodatnim stroškom vseeno bolje, da si ob poteku vinjete nastavimo kakšen opomnik, ki nas bo opozoril, da je potrebno kupiti novo.