Organizatorji se zavedajo, da sta spolno nasilje in nadlegovanje problema, ki ju je potrebno postaviti v širši družbeni kontekst, ju analizirati in nanju primerno reagirati. V duhu omenjene problematike bodo jutri, 7. marca 2020, organizirali tri dogodke. V Kopru, Ljubljani in Mariboru bodo izvedli branja pričevanj, ki jih bodo podkrepili z analizo in pogovorom. Organizatorji poudarjajo, da zahtevajo konec sprenevedanja in da “samo ja pomeni ja”.

V Vetrinskem dvoru bo jutri, 7. marca 2020, ob 20. uri, potekal dogodek v organizaciji Inštituta 8. marec in kolektiva ImproŠke. Branja izpovedi bodo podkrepili z analizo in pogovorom.

»Namen dogodka v Mariboru je, da prisluhnemo zgodbam žrtev spolnega nasilja iz našega okolja, da se seznanimo s problematiko trenutne zakonodaje in predlaganim modelom redefinicije posilstva, nekaj pa bomo povedali tudi o novi akciji Inštituta 8. marec, ki se ukvarja z zlorabami in izkoriščanjem na delovnem mestu. V Inštitutu smo namreč mnenja, da je potrebno 8. marec obeleževati tako iz perspektive ženskih kot tudi širše, delavskih pravic,« je za nas povedala Petra Meterc z Inštituta 8. marec.

Meterčeva pojasni, da Inštitut 8. marec tokratni dan žena obeležuje pod geslom “Namesto rož zgodbe jaz tudi”. Na Inštitutu poudarjajo, da je pomembno, da se, ne le za 8. marec, pa vendar tudi prav na ta dan, govori o za ženskah aktualnih in akutnih temah.

Meterčeva pojasni, da Inštitut 8. marec tokratni dan žena obeležuje pod geslom “Namesto rož zgodbe jaz tudi”. Na Inštitutu poudarjajo, da je pomembno, da se, ne le za 8. marec, pa vendar tudi prav na ta dan, govori o za ženskah aktualnih in akutnih temah.

»Ena od teh je zagotovo problematika spolnega nasilja,« poudari. »Ne le, da zgodbe, ki jih Inštitut zbira, dokazujejo, da je spolno nasilje še vedno izjemno pogost pojav.« »Trenutna zakonodaja omogoča tudi, da se ga v sodstvu ne obravnava tako, kot bi se ga moralo. Do takšnih primerov je prihajalo tudi v zadnjem letu, prav primer iz koprskega sodišča, ki je sprva storilca oprostil posilstva, ker je žrtev spala, pa nas je pred dobrim letom dni spodbudil, da smo začeli zbirati podpise za redefinicijo kaznivega dejanja posilstva. Čeprav je bila s strani ministrstva sestavljena delovna skupina za omenjeno redefinicijo, je žal to vse, kar se je v enem letu zgodilo. Tako v soboto pred koprskim sodiščem organiziramo tudi manjši protestni shod, na katerem bomo opozorili, da sistemske spremembe, ki bi sporne prakse preprečile, še niso na vidiku. Kasneje nadaljujemo z branjem zgodb in diskusijo v Ljubljani ter Mariboru,« še doda.

V Ljubljani pa bo med drugimi potekal tudi protest posvečen problematiki nasilja nad ženskami. Mojca Žerak iz študentske organizacije Iskra nam je povedala: »Letos ob osmem marcu, dnevu žensk, z Iskro spet organiziramo protest. Letos bo fokus na problemu nasilja nad ženskami, za protest pa smo se odločile zato, ker menimo, da je, glede na še vedno obstoječo neenakost med spoloma, vseprisotnost nasilja nad ženskami, tako spolnega kot intimno-partnerskega, naravnost ponižujoče, da na ta dan ženske prejemamo rože ter prazne zahvale. Protest bo zato, ker ne rabimo več čokolad, ampak dejanske ukrepe, ki bodo izboljšali položaj žensk v družbi.«