Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poziva delodajalce, naj zaposlenim zagotovijo izplačilo poslovne uspešnosti, kot so 13. plača, letna nagrada ali drugo izredno izplačilo, v skladu s kolektivnimi pogodbami ali splošnimi akti. Poleg tega pozivajo, da podjetja, kjer je to možno, delavce dodatno nagradijo z izplačili ali nedenarnimi prejemki.
Napovedi o prihajajoči krizi kot izgovor?
Lani je izplačilo z naslova uspešnosti poslovanja konec leta prejelo 35,3 odstotka zaposlenih. Povprečna višina tega izrednega izplačila je znašala 977,91 evra, so v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) povzeli podatke državnega statističnega urada. Rezultati poslovanja gospodarskih družb so se v primerjavi s preteklim letom še dodatno izboljšali, so poudarili. Neto dobiček gospodarskih družb se je namreč po podatkih Ajpesa povečal za deset odstotkov.
"V skladu z uspešnostjo poslovanja gospodarskih družb pozivamo podjetja k izplačilom poslovne uspešnosti v maksimalni višini oziroma v višini, ki odraža poslovne rezultate družbe. Pri tem posebej opozarjamo, da je plačilo poslovne uspešnosti namenjeno za nagrajevanje uspešnosti za nazaj ter pričakujemo, da napovedi o prihajajoči krizi ne bodo razlog ali izgovor za morebitno neizplačilo poslovne uspešnosti," so podčrtali v ZSSS.
ZSSS spominja tudi na ugodne davčne pogoje za tovrstna izplačila. Do višine povprečne mesečne bruto plače zaposlenih v Sloveniji so ta izplačila oproščena dohodnine, obračunajo se le prispevki za socialno varnost. Takšna neobdavčena izplačila so lahko izvedena do dvakrat na leto. Za zneske, ki presegajo to mejo, pa velja, da so obdavčeni z dohodnino in socialnimi prispevki.