V Skupnosti občin Slovenije opozarjajo, da dolgotrajna oskrba na domu v obliki, kot jo predlaga ministrstvo za solidarno prihodnost, ne bo delovala v praksi. Cene, ki jih je določilo ministrstvo, so po mnenju izvajalcev prenizke, da bi lahko kakovostno zagotovili storitve, poleg tega so občine zaskrbljene, da trenutni model ni vzdržen.

Z zneski ne bodo pokrili niti osnovnih stroškov

Na današnjem srečanju komisije SOS za dolgotrajno oskrbo so župani in občinski predstavniki poudarili, da so nove cene nižje od obstoječih za pomoč na domu, kljub temu da je dolgotrajna oskrba obsežnejša, vključuje zahtevnejše pogoje in višje standarde za zaposlene. Izvajalci so občine že opozorili, da z določenimi zneski ne bodo pokrili niti osnovnih stroškov, kaj šele privabili nove delavce.

Poleg tega so v občinah opozorili, da številni ključni elementi, kot so normativi, metodologija obračuna potnih stroškov, kadrovske kapacitete, niso dovolj jasno določeni, kar dodatno povečuje negotovost.

Posebej problematična je po njihovem mnenju tudi vzorčna pogodba, ki jo je pripravilo ministrstvo in naj bi jo občine sklenile z državnimi izvajalci storitev dolgotrajne oskrbe. Pogodba namreč predvideva, da bi občine krile stroške izvajanja, čeprav zakon določa, da se storitve financirajo iz prispevkov, državnega proračuna in doplačil uporabnikov, piše STA.

Takšnih pogodb ne bodo podpisali

Občine zato nasprotujejo prevzemu dodatnih finančnih bremen in pravijo, da takšnih pogodb ne bodo podpisale. Ministrstvo pozivajo, naj se v dialogu z občinami in izvajalci loti popravkov: od cen in metodologije, do jasnega razmejevanja odgovornosti in prenove pogodb.

V SOS zato pozivajo ministrstvo, da pregleda in popravi izračunane cene v sodelovanju z občinami in izvajalci, jasno določi normative, metodologijo in vsebino posameznih storitev ter v celoti preoblikuje vzorčne pogodbe, pri čemer mora biti odgovornost za financiranje storitev jasno določena in zakonita.

Če dogovora ne bo, se lahko zgodi, da bodo ljudje od 1. julija sicer začeli plačevati prispevek, a storitve dolgotrajne oskrbe kljub temu ne bodo dostopne, opozarjajo v skupnosti občin.