Možganska kap ostaja najpogostejša nevrološka bolezen po vsem svetu. V Sloveniji jo vsako leto doživi več kot 4000 ljudi, pogosta je smrtnost in dolgotrajna invalidnost. Prav zato je prepoznavanje znakov in pravočasno ukrepanje ključnega pomena, so ob današnjem evropskem dnevu ozaveščanja o možganski kapi poudarili v Društvu za zdravje srca in ožilja.

Približno polovica primerov se konča s smrtjo

Možganska kap je nenadna okvara možganske funkcije, do katere pride zaradi motene prekrvavitve možganov. Po besedah predsednika Društva za zdravje srca in ožilja Matije Cevca v Sloveniji vsako leto doživi možgansko kap približno 4000 ljudi. Približno polovica teh primerov se konča s smrtjo – več žensk (približno 1200) kot moških (okoli 800).

Med najpomembnejšimi dejavniki tveganja za možgansko kap so povišan krvni tlak, prekomerna telesna teža, kajenje, nezdrava prehrana in pomanjkanje telesne aktivnosti. Ko je oseba izpostavljena več tem dejavnikom hkrati, se tveganje še dodatno poveča. Zato je, kot poudarja Cevc, nujno, da vsak posameznik stremi k zmanjšanju teh tveganj, hkrati pa pozna znake kapi in zna hitro ukrepati.

Za prepoznavanje možganske kapi si lahko pomagamo s kratico GROM:

  • G – Govor: Ali oseba govori jasno?
  • R – Roka: Lahko dvigne roko in jo zadrži?
  • O – Obraz: Se lahko nasmehne simetrično?
  • M – Minuta: Hitrost je ključna – takoj pokličimo 112.

Ob dnevu posebni dogodki

Ob tej priložnosti je društvo pripravilo osrednjo prireditev na Prešernovem trgu, kjer potekajo meritve, obiskovalci lahko prejmejo nasvete medicinskih strokovnjakov.

Združenje bolnikov s cerebrovaskularnimi boleznimi pa danes pelje 320 prebolevnikov možganske kapi iz različnih koncev Slovenije na srečanje v Novo Gorico. S svojo prisotnostjo želijo opozoriti, da je okrevanje po možganski kapi mogoče in da je življenje tudi po njej lahko kakovostno.

Evropski dan ozaveščanja o možganski kapi obeležujemo vsako leto drugi torek v maju.