Predsedstvi Dijaške organizacije Slovenije in Študentske organizacije Slovenije sta na vlado, ministrstvi za delo in šolstvo ter NIJZ naslovili poziv k zagotavljanju brezplačnih menstrualnih higienskih pripomočkov v sanitarijah izobraževanih ustanov ter drugih javnih objektih, so sporočili.
Menstruacija ni izbira
“Tako kot pričakujemo, da sta v toaletnih prostorih na voljo toaletni papir in milo, bi morali biti brezplačno dostopni tudi ženski higienski pripomočki. Dostop do menstrualnih izdelkov je namreč temeljna človekova potreba,” so pojasnili v omenjenih organizacijah.
Ženske so skozi menstrualni cikel postavljene v težko situacijo. Iz naravnega biološkega procesa lahko nastane neizmerna čustvena preizkušnja, saj lahko menstruiranje brez ustreznih higienskih pripomočkov pusti pečat v najstniškem razvoju in hkrati ohromi šolski proces.
V dijaški in študentski organizaciji od vlade pričakujejo, da bodisi iz državnega proračuna bodisi iz proračunov posameznih izobraževalnih ustanov zagotovi zadostno količino brezplačnih higienskih menstrualnih pripomočkov na vseh javnih šolskih straniščih, pa tudi v straniščih drugih javnih ustanov.
Vpliv na zmanjšanje revščine, boljše šolsko okolje
Gre za enega do načinov, s katerim lahko po njihovih navedbah kot družba posredno vplivamo na zmanjševanje revščine, prispevamo k bolj vključujočemu šolskemu okolju, s tem pa omogočimo zvišanje otroške in mladinske blaginje.
V tujini in Sloveniji si nekatere ženske higienskih vložkov in tamponov ne morejo privoščiti. Nekatera dekleta v skrajnih primerih zaradi tega celo izostajajo od pouka.
V Avstraliji je Ministrstvo za izobraževanje dejalo, da je zakon naredil šole bolj vključujoče. Na področju terciarnega izobraževanja lahko sledimo zgledom držav, kot sta npr. Francija in Nemčija. V Franciji so lansko leto že razglasili zagotavljanje brezplačnih higienskih pripomočkov s strani višje in visokošolskih zavodov, prav tako so v Nemčiji posamezni zavodi že samoiniciativno prevzeli tovrstno odgovornost.
Ponekod v srednjih šolah tudi pri nas že poznamo primere dobre prakse, ko so na straniščih uporabnicam v brezplačno pomoč na voljo higienski pripomočki. Dijakinje po njih posegajo predvsem takrat, ko jih zares potrebujejo, zato je strah, da bi se na tak način želel kdo bogato okoristiti, odveč.
Skupni poziv sta organizaciji naslovili na vlado, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ter vse izobraževalne ustanove v državi.
Ne gre za prvi poziv
V zadnjih letih se je sicer v Sloveniji pojavilo več podobnih pozivov. Zveza potrošnikov Slovenije in Inštitut 8. marec sta ob dnevu žensk 8. marca pozvala odločevalce, naj poskrbijo za dodatno znižanje DDV na menstrualne pripomočke. Zahtevala sta tudi, naj bodo ti brezplačno dostopni v zdravstvenih in izobraževalnih ustanovah.
10. marca lani sta Mladi forum in Ženski forum SD izpostavila, da mora marsikatera ženska v času zdravstvene krize ob epidemiji covida-19 varčevati pri nakupu higienskih vložkov in drugih tovrstnih pripomočkov. Vladi sta zato predlagala, da v vseh javnih izobraževalnih ustanovah zagotovi brezplačne higienske pripomočke za ženske.
Odziva vlade na tokratno pobudo za zdaj še ni.