Sedmi protikoronski zakon, ki ga je Državni zbor potrdil v torek pred novim letom, med drugim določa, da bo lahko delodajalec zaposlenemu, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, torej praviloma v starosti 60 let in s 40 leti delovne dobe ali v starosti 65 let in z najmanj 15 leti zavarovalne dobe, odpovedal delovno razmerje brez navedbe razloga. Pri tem bo imel delavec pravico do odpravnine. Odbor DZ za finance je sicer prejšnji ponedeljek to določbo iz zakonskega besedila črtal, v torek pa so jo nato poslanci na predlog SDS in NSi vanj vnovič zapisali.

Določilo je naletelo na veliko ostrih odzivov, češ da gre za prisilno upokojevanje, zaradin tega ukrepa pa naj bi se drastično povečalo število upokojencev v zelo kratkem časovnem obdobju, kar bi pokojninski blagajni naložilo do 245 milijonov evrov dodatnih stroškov, so opozorili v Sindikatu Mladi plus. “Upokojevanje starejših delavcev, kot ga določa sedmi protikoronski zakon, ne bo v ničemer pripomoglo k povečanju zaposlitvenih možnosti za mlade,” so še izpostavili v izjavi za medije.

Zaposleni, ki so nepogrešljivi, bodo lahko delali še naprej

A kot so pojasnili na ministrstvu za delo, pri tem ukrepu iz sedmega protikoronskega zakona ne gre za prisilno upokojevanje, kot je bil zmotno poimenovan v javnosti. “Zaposleni, ki izpolnjujejo pogoje, a so na svojem delovnem mestu nepogrešljivi za delodajalca, bodo s soglasjem delodajalca lahko še naprej ostali v delovnem razmerju. Ne glede na vrsto dela se bo zaposlitev lahko nadaljevala, če se bosta s tem strinjala oba akterja, zato ukrep ne bo negativno vplival na kadrovsko podhranjene poklice,” so še pojasnili.

Zaposleni, ki izpolnjujejo pogoje, a so na svojem delovnem mestu nepogrešljivi za delodajalca, bodo s soglasjem delodajalca lahko še naprej ostali v delovnem razmerju. Ne glede na vrsto dela se bo zaposlitev lahko nadaljevala, če se bosta s tem strinjala oba akterja, zato ukrep ne bo negativno vplival na kadrovsko podhranjene poklice.

Z ukrepom želijo predvsem spodbuditi zaposlovanje mladih, kar se bo po njihovih navedbah zrcalilo v izboljšanju gospodarske slike. Zaradi koronske krize je namreč trg dela trenutno zelo prizadet, v tem času se je, kot navaja STA, precej povišala brezposelnost zlasti med mladimi.

“Slednji tudi sicer ne dobijo priložnosti za zaposlitev, saj nekateri starejši delavci ostajajo v delovnem razmerju še dolgo zatem, ko izpolnijo pogoje za upokojitev. Obenem pa bo ta sprememba izboljšala zaposlitvene možnosti tudi osebam med 55. in 58. letom starosti, ker se jih delodajalci zdaj bojijo zaposlovati,” so še dodali na ministrstvu za delo. Kot so še sporočili z ministrstva, podatki kažejo, da je v Sloveniji v obdobju krize za petino več brezposelnih mladih kot prej, v splošnem pa je delež brezposelnih večji za tretjino.

V GZS ukrep pozdravljajo

Očitki, da bodo določbe o upokojevanju starejših delavcev, ki jih vključuje sedmi protikoronski zakon, povzročile množična odpuščanja, so neutemeljeni in zmotni, pa je prepričana generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Sonja Šmuc. Kot je poudarila, bodo delodajalci dobre delavce vedno želeli v podjetju obdržati čim dlje.

Kot je v izjavi za medije pred dnevi v Ljubljani dejala Šmučeva, ukrep pozdravljajo. Po eni strani namreč omogoča socialno varnost tistim, ki so izpolnili pogoje za upokojitev, po drugi strani pa priznava tudi pravice delodajalcev, da lahko “sestavljajo svoje ekipe, ko so neke socialne pravice že dosežene. Delodajalci si ne bodo nikoli prizadevali, da bi izgubili koga od zavzetih in potrebnih kadrov. Za tiste, ki pa niso zavzeti in tako potrebni, pa tudi ni prav, da imajo neomejene privilegije,” je dejala.

Delodajalci si ne bodo nikoli prizadevali, da bi izgubili koga od zavzetih in potrebnih kadrov. Za tiste, ki pa niso zavzeti in tako potrebni, pa tudi ni prav, da imajo neomejene privilegije.

Velikega števila prekinitev pogodb o zaposlitvi zaradi tega člena Šmučeva ne pričakuje. Kjer pa bo do tega prišlo, bo prišlo z nekim razlogom; ali tisto delovno mesto ni več potrebno ali je delo lahko organizirano drugače ali pa je preprosto zaposlenega na tem delovnem mestu povozil čas.

V slednjem primeru bodo delodajalci po njenih besedah iskali mlajše ljudi, zaposlovanje mlajših pa je glede na podatke o brezposelnih dobrodošlo.