Poletje 2025 bo, kot kažejo najnovejše napovedi Gregorja Skoka na portalu Neurje.si, vremensko zelo nepredvidljivo. Še posebej za jug Evrope in območje Sredozemlja. Klasični vzorci, ki so v preteklosti napovedovali vlažne razmere, danes ne držijo več povsem. V ospredju najnovejše srednjeročne napovedi je tako velika vremenska negotovost, ki jo povzročajo podnebne spremembe in nestabilni globalni vzorci.

Vse večja nestabilnost

Čeprav so oceanski vzorci, kot sta El Niño in dipol Indijskega oceana, pogosto pomagali napovedati značaj poletja, se letos stvari zapletajo. Vzorci, ki so v preteklosti pomenili vlažne in hladnejše razmere, danes niso več zanesljiv pokazatelj, pa ne zaradi napačnih modelov, temveč zaradi vse večje nestabilnosti v podnebnem sistemu. Znanstveniki sicer opažajo, da bo vpliv vzhodnega Pacifika letos šibek. Namesto tega se bo v drugi polovici poletja razvil t. i. negativni dipol Indijskega oceana (IOD), ki naj bi nekoč povečal verjetnost za vlažnejše vreme v južni Evropi. A zadnjih deset let kaže, da te povezave zaradi segrevanja ozračja vse bolj popuščajo.

Vremenski ekstremi, kot so kratkotrajna, a silovita neurja ali daljša sušna obdobja, prihajajo tudi ob povsem drugačnih vzorcih kot nekoč. Napovedi za letošnje poletje zato ne ponujajo enotnega odgovora. Jug Evrope, vključno s Slovenijo, se bo po vsej verjetnosti znašel nekje med dolgimi obdobji stabilnega vremena in vmesnimi izbruhi krajevno močnih padavin. Severni del Evrope bo medtem deležen bolj ustaljenih razmer, tam bodo prevladovali suhi in nadpovprečno topli dnevi, saj se bo tja raztezal greben visokega zračnega tlaka. Za sredozemski pas pa bo, kot kaže, značilno prepletanje vremenskih vzorcev brez jasne prevlade suše ali dežja, še piše meteorolog.

Kaj nas čaka v prihodnjih dneh?

Trenutna vremenska slika nad Evropo je precej pestra. V višinah se nad srednjo Evropo zadržuje jedro hladnega zraka, ki v kombinaciji z dotokom toplega in vlažnega zraka z juga ustvarja idealne pogoje za pogoste krajevne plohe in nevihte. Tudi v Sloveniji bodo razmere v prihodnjem tednu precej razgibane. V soboto in nedeljo bo vreme večinoma nestabilno. Ponoči se bodo še pojavljale posamezne plohe, čez dan pa bo znova nastajala konvekcija z lokalnimi nalivi in možnimi nevihtami. Temperature bodo ostajale v mejah pomladnih vrednosti - v notranjosti od 17 do 22 °C, na Primorskem nekoliko topleje.

Za ponedeljek je napovedan nekoliko bolj stabilen dopoldan, a popoldne nas lahko znova presenetijo krajevne plohe, predvsem v vzhodni in južni Sloveniji. V torek in sredo se bo nad severnim Sredozemljem poglabljalo ciklonsko območje, ki bo proti naši regiji poslalo novo vremensko fronto. V noči na četrtek lahko ta prinese obilnejše padavine, tudi do 20 mm padavin v 24 urah. V višjih legah se lahko meja sneženja spusti celo pod 1500 metrov. V četrtek popoldne bo vremenska fronta že prešla, a za njo sledi dotok nekoliko hladnejšega zraka. Temperature bodo znova nekoliko padle, v nekaterih krajih pod 15 °C, pihal bo okrepljen severni do severozahodni veter.

Petek in vikend pa bosta odvisna od hitrega dogajanja na Atlantiku. Obstaja možnost prehodnega izboljšanja, a stabilno in suho vreme vsaj do konca maja ni na vidiku.

Rumeno opozorilo za Slovenijo

Agencija RS za okolje je medtem napovedala, da bo danes zvečer in ponoči zmerno do pretežno oblačno. Predvsem v zahodnih in južnih krajih bo lahko nastala kakšna ploha in nevihta. Jutranje temperature bodo od 4 do 9, na Goriškem in ob morju do 11 °C. V nedeljo bo spremenljivo oblačno. Sredi dneva in popoldne bodo nastale krajevne plohe in posamezne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 22 °C.

V ponedeljek bo deloma sončno, zlasti v južni polovici Slovenije bo možna kakšna ploha in nevihta. Nekoliko topleje bo. V torek bo spremenljivo oblačno, popoldanske plohe in nevihte bodo spet pogostejše. V sredo bo pretežno oblačno s pogostimi krajevnimi padavinami, deloma plohami in posameznimi nevihtami. Ob tem so za torek in sredo izdali tudi rumeno opozorilo, saj so možni močnejši nalivi, piš vetra in udari strel. Hitro lahko narastejo tudi hudourniški vodotoki.

Kaj to pomeni za poletje?

Čeprav je za zanesljive napovedi še prezgodaj, se po podatkih Skoka zdi, da bo letošnje poletje v Sloveniji prineslo izrazito razgibano dogajanje. Obdobja stabilnega vremena se bodo prepletala z močnimi poletnimi nevihtami, možnosti za dolgotrajno stabilnost pa so manjše kot v zadnjih letih.

Suša kljub občasnim padavinam ostaja resna nevarnost, saj visoke temperature pospešijo izhlapevanje in zmanjšujejo učinek krajevnega dežja.