V naslednjih desetih dneh mora premier Robert Golob predlagati novega ministrskega kandidata ali sporočiti, kdo bo začasno prevzel vodenje ministrstva. Dotlej pa bo tekoče posle opravljala Stojmenova Duh. Predsednik vlade je obvestilo o odstopu ministrice v DZ poslal v četrtek zvečer, poslanci pa so se na današnji redni seji DZ z njim še uradno seznanili.
Stojmenovi Duh je funkcija prenehala
Golob mora zdaj v desetih dneh predlagati novega ministra ali obvestiti DZ, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal sam ali jo poveril drugemu ministru. Po prvotnih načrtih bi morali poslanci danes opraviti razpravo ob interpelaciji zoper Stojmenovo Duh, ki jo je že drugič vložila SDS. Ker so se že ob začetku seje seznanili z njenim odstopom, pa je točka dnevnega reda o interpelaciji postala brezpredmetna.
Kot je v četrtek v izjavi za medije dejala Stojmenova Duh, s čisto vestjo in dvignjeno glavo sprejema objektivno odgovornost, predsedniku vlade pa je ponudila svoj odstop. Premier je kmalu za tem prek družbenega omrežja X sporočil, da je odstop sprejel. Ministrica, ki opravlja tekoče posle, je sicer svoj odstop premierju ponudila po večmesečnih očitkih o nepravilnostih pri nakupu 13.000 računalnikov, nanjo so leteli tudi očitki o odsotnosti rezultatov in o vodenju ministrstva.
Zavrnila je kritike
Njeno usodo je zapečatilo razkritje, da je na službenem vozilu v Avstriji uporabila modre luči, pozneje pa želela doseči, da tamkajšnji organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti. Stojmenova Duh je v četrtek navedbe v članku N1, da so se za vožnjo v Avstriji skušali izogniti globi, označila za neresnične, ker kazni še niso prejeli. Zavrnila je tudi kritike glede odsotnosti rezultatov in vodenja ministrstva.
V SDS so se za vložitev interpelacije zoper Stojemnovo Duh odločili, potem ko je računsko sodišče sporočilo, da ministrstvo pri lanskem 6,5 milijona evrov vrednem nakupu računalnikov ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti. Prav tako je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) nedavno zaznala tudi sum kršitve zakona o javnem naročanju pri nakupu računalnikov.
STA