V času olimpijskih iger so gledalci TV Slovenija med skoraj vsakem premorom spremljali televizijsko oglaševanje podjetja Biostile. Kot poroča portal N1 Slovenija, je RTV Slovenija kljub visokim kaznim, ki jih je zdravstveni inšpektorat izdal podjetju, zaradi zavajajočih trditev, oglasne oddaje vseeno predvajajo. Kot razlog za nemoteno predvajanje, so na RTV za medij navedli, dosledno upoštevanje zakonodaje.
Biostile na vrhu seznama kršiteljev
Zdravstveni inšpektorat je na zahtevo medija posredoval seznam kršiteljev s področja oglaševanja prehranskih dopolnil, ki jim je bilo od leta 2022 izrečenih največ glob. Po poročanju N1 je na vrhu seznama z izrečenimi kaznimi v višini 310 tisoč evrov prav podjetje Biostile. Na drugem mestu je kranjsko podjetje Bio Pak s skupno 113 tisoč evrov kazni. Zdravstveni inšpektorji so tretjemu podjetju Golden Tree iz Lesc od leta 2022 izrekli za slabih 68 tisoč evrov kazni zaradi kršitev pri oglaševanju prehranskih dopolnil. Na četrtem mestu, z nekaj manj kot 48 tisoč evrov izrečenih kazni, je podjetje Sensilab. Sledi ljubljansko podjetje AS AN z blagovno znamko Planet Zdravja, ki so mu inšpektorji izrekli za 40 tisoč evrov kazni. Na šestem mestu je velenjsko podjetje Malinca z nekaj manj kot 29 tisoč evrov kazni. Sledijo pa podjetje Nutrisslim z dobrimi 16 tisoč evri izrečenih kazni, podjetje Media Agencija, podjetje Medex z dobrimi 12 tisoč evri kazni, zadnje podjetje na seznamu pa je Von Pharma, ki so mu izrekli dobrih deset tisoč evrov kazni.
Kot je še razkril omenjen medij, je kar šest podjetji, ki so kazni dobili v vsakem od treh obravnavanih let, kar nakazuje, da gre za serijske kršitelje.
Za N1 so na inšpektoratu pojasnili, da se ugotovljene kršitve nanašajo na zavajajoče informacije o živilih, zlasti na navajanje učinkov ali lastnosti, ki jih živilo nima, na napeljevanje, da ima živilo posebne lastnosti, kljub temu da imajo navedene lastnosti vsa živila, na nedovoljeno pripisovanje ali opozarjanje na lastnosti, kot so preprečevanje, zdravljenje ali ozdravljenje bolezni pri ljudeh, in na navajanje nedovoljenih oz. neodobrenih zdravstvenih trditev. Ob tem pa še opomnili, da postopki, ki jih proti kršiteljem uvede zdravstveni inšpektorat, niso rezultat sistematičnega spremljanja oglaševanja ponudnikov prehranskih dopolnil, saj jih uvajajo izključno na podlagi prijav. Te pa so odvisne od številnih dejavnikov.