Biometrično osebno izkaznico lahko pridobijo vsi državljani Republike Slovenije. Obvezna je za polnoletne državljane s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki nimajo drugega osebnega dokumenta s fotografijo, ki ga je izdal državni organ. Biometrične osebne izkaznice se bodo pričele izdajati 28. marca 2022 in so vizualno drugačna od dosedanjih. Vsebuje namreč več kot 45 grafičnih zaščitnih elementov, med drugim tudi fotografijo v treh različnih tehnikah izdelave.
Te novosti prinese biometrična osebna izkaznica
Nova osebna izkaznica ima čip, na katerem sta zapisana biometrična podatka, in sicer podoba obraza in dva prstna odtisa. Prstna odtisa se odvzameta državljanom po 12. letu starosti.
Kot so za nas pojasnili pristojni na Ministrstvu za notranje zadeve in Ministrstvu za javno upravo, vsebuje čip tudi kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in sredstvi elektronske identifikacije visoke in nizke ravni zanesljivosti. To velja za osebe od dopolnjenega 12. leta starosti in državljanu omogoča elektronsko identifikacijo in avtentikacijo za dostop do elektronskih storitev ter elektronsko podpisovanje. “Osebna izkaznica vsebuje QR-kodo, gre za črtno kodo v obliki abstraktnega črno-belega diagrama, ki omogoča preverjanje veljavnosti na portalu e-Uprava in s tem povečuje pravno varnost, ki jo lahko preverjajo notarji, banke, zavarovalnice in podobno v Sloveniji in tujini,” so v nadaljevanju pojasnili.
Na novi osebni izkaznici naslov prebivališča posameznika vsebuje tudi pošto in poštno številko, dodan je tudi podatek o državi in kraju rojstva.
Predvidoma osem mesecev po začetku izdaje biometričnih osebnih izkaznic bo z biometrično osebno izkaznico mogoča tudi uporaba v sistemu zdravstvenega zavarovanja. “Osebna izkaznica ne bo hkrati tudi zdravstvena kartica, vendar se bo lahko z njo opravljalo tudi storitve s področja zdravstva, ki bodo prilagojene poslovanju preko elektronske identifikacije,” so za nas pojasnili pristojni. Na podoben način kot s kartico zdravstvenega zavarovanja bo mogoče uveljavljati zdravstvene storitve pri zdravstvenih delavcih in zavodih z elektronsko identifikacijo.
Postopek bo enak kot pri potnem listu
Postopek vloge za izdajo osebne izkaznice bo enak, kot je že vrsto let postopek vloge za izdajo potnega lista. Poleg fotografije, ki bo morala biti primerna za biometrični zajem, bosta ob vlogi državljana po dopolnjenem 12. letu starosti odvzeta tudi dva prstna odtisa, ki se bosta hranila izključno na čipu in se bosta ob vročitvi osebne izkaznice iz evidence izbrisala. Prstni odtisi se bodo odvzeli neposredno v postopku evidentiranja vloge prek posebnih čitalcev prstnih odtisov, ki se v praksi že vrsto let uporabljajo pri izdaji potnih listov.
“Podoba obraza in prstna odtisa se lahko uporabljajo le za preverjanje verodostojnosti osebne izkaznice in istovetnosti imetnika osebne izkaznice pri prehajanju države meje. Podatki o odvzetih prstnih odtisih se v uradni evidenci ne vodijo in se brišejo po vročitvi osebne izkaznice,” so dodali.
Določeni fotografi uporabljajo sistem e-Fotograf, ki zagotavlja ustrezno fotografijo, primerno za biometrični zajem. Posneta fotografija se prek tega sistema pošlje v posebno odložišče fotografij, od koder jo lahko uradna oseba enostavno in hitro prevzame v uradno evidenco. Državljan namesto klasične fotografije ali ob klasični fotografiji prejme potrdilo z referenčno številko svoje fotografije. V pripravi pa je Zakon o optimizaciji izdaje in uporabe identifikacijskih dokumentov, ki predvideva možnost zajema fotografije za izdajo uradnih identifikacijskih dokumentov (osebne izkaznica, potnega lista, vozniškega dovoljenja, tujcih listin) neposredno pred pristojnim organom, takšno fotografiranje pa bo za državljane brezplačno.
Povečano povpraševanje po biometričnih osebnih izkaznicah bo predvidoma maja in junija
Vse stare osebne izkaznice bodo ostale v veljavi do poteka in jih samo zato, ker se bodo začele izdajati nove, ni treba menjati: “Če bi državljan želel nadomestiti staro osebno izkaznico z novo, preden mu stara poteče, pa velja, da bo to lahko storil na svojo željo kadarkoli.” Hkrati velja, da lahko posameznik, ki mu bo osebna izkaznica potekla po 28. marcu 2022, pred tem datumom vloži vlogo za staro osebno izkaznico, če ne želi nove osebne izkaznice s čipom.
Vse obstoječe osebne izkaznice se lahko uporabljajo do poteka njihove veljavnosti. To velja tudi za osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti.
Obdobna menjava osebnih dokumentov oziroma predvidena zamenjava osebnih izkaznic se na upravnih enotah uravnava in ureja z organizacijskimi in kadrovskimi ukrepi ter s trenutno predpisanim naročanjem strank. Dodatno so strankam na spletnih straneh Ministrstva za javno upravo in spletnih straneh vseh 58 upravnih enot ažurno objavljeni podatki o čakalnih vrstah na upravnih enotah, saj za potni list, osebno izkaznico in vozniško dovoljenje krajevna pristojnost ni predpisana. Zato lahko državljan osebne dokumente uredi na katerikoli upravni enoti v Sloveniji.
“Povečano povpraševanje je pričakovano v prihajajočih mesecih oziroma maju in juniju, predvsem na večjih upravnih enotah v urbanih okoljih, ko državljani načrtujejo letne dopuste in ob tem urejajo tudi osebne dokumente. Upravne enote so se na obdobje, ko veljavnost poteče večjemu številu osebnih dokumentov in bo posledično povpraševanje po tej storitvi povečano, v mejah mogočega in realno predvidljivih okoliščin organizacijsko in kadrovsko pripravile.”
Cena bo odvisna od tipa biometrične osebne izkaznice
Vloga za osebno izkaznico se vloži osebno na katerikoli upravni enoti v Republiki Sloveniji ali na kateremkoli diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v tujini. “Še enkrat poudarjamo, da dosedanjih veljavnih osebnih izkaznic ni treba zamenjati. Vse obstoječe osebne izkaznice se lahko uporabljajo do poteka njihove veljavnosti. To velja tudi za osebne izkaznice s trajno veljavnostjo po dopolnjenem 70. letu starosti.”
Cena biometrične osebne izkaznice:
- z veljavnostjo deset let ali trajno: 29,53 evra (od dosedanje bo dražja za dobrih 10 evrov).
- za otroško osebno izkaznico do tretjega leta starosti: 22,27 evra,
- za starost od tri do 12 let: 24,07 evra,
- za starost od 12 do 18 let: 24,93 evra.