Kot je danes dejala predsednice Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović, se epidemija bliža vrhu. Povedala je, da je epidemija v Sloveniji v polnem razmahu. “Ko dosežemo vrh števila primerov, bo temu sledil vrh v bolnišnicah,” je ob tem opozorila. Epidemija pa se pozna tudi na bolnišnicah, saj se v zadnjem času povečuje število sprejemov, zlasti sprejemov v celoti. Povečuje pa se tudi število tistih, ki so sprejeti zaradi hudega poteka bolezni covid-19.
Težja je ocena na oddelkih intenzivne terapije, opažajo pa, da se število hospitaliziranih na intenzivnem oddelku počasi zmanjšuje. Pacienti so na intenzivni terapiji zaradi omikrona, ki poslabša stanje osnovno bolezensko stanje. Gre za podoben pojav, ki ga zdravniki spremljajo pri gripi, ki povzroči poslabšanje pridruženega stanja, kar se lahko konča tudi na oddelku za intenzivno terapijo.
V bolnišnicah je cepljenih vedno več, ker je vedno več tisti, ki prebolevajo zelo blago obliko bolezni in so sprejeti v bolnišnico iz drugih razlogov. “Je pa res, da imamo bistveno manj težkih potekov pri cepljenih.”
Zaradi omikrona pride do odlaganja manj pomembnih zdravstvenih ukrepov
Zaradi karanten in izolacij primanjkuje zaposlenih v zdravstvu. Zato se morajo preostali zdravstveni delavci osredotočiti na tisto, kar je najbolj pomembno. S pa tem prihaja do odlaganja manj pomembni zdravstvenih ukrepov, ki pa “niso pomembni in jih je treba izvesti”.
Testiranje PCR bo ponovno primerno, ko bo okužb manj
V pogovoru je Beovićeva dejala, da morajo tisti, ki gredo na hitro testiranje poskrbeti za varnost. To vključuje, da “ne stojijo tesno skupaj, ko čakajo nosijo maske in če le možno se naj brisi izvajajo na prostem. Če se jemljejo v prostoru, ga je treba prezračevati, sicer bodo test mesta postala žarišča.”
Poleg tega je poudarila, da je testiranje s hitrimi testi ustrezno dokler je okužb v populaciji veliko. Takrat je pozitivna vrednost testa visoka. Stari režim testiranja se lahko vrne, ko bo število okužb manjše.
Hitri testi so sicer manj občutljivi, zato Beovićeva priporoča, da se bris vzame iz žrela, ne iz nosu, saj se tako poveča občutljivost testa. Če je test negativen in je oseba bolna ali ima pozitivnega sodelavca ali družinskega člana, je pomembno, da se test ponovi.
Mlade zdravnike moramo zadržati v državi
Beovićeva pa se ni dotaknila le aktualnega epidemiološkega stanja, ampak tudi izstopa zdravnikov iz enotnega plačnega sistema. Dejala je, da že dlje časa podpirajo spremembo sistema, ker je to način kako bi lahko nagrajevanje zdravnikov reševali bolj ustrezno.
Kot je predsednice Zdravniške zbornice Slovenije, je to korak k ohranjanju javnega zdravstva. “Tisto, kar zdaj opažamo kot problem v zdravstvu, je kako zadržati zdravnike v področjih medicine ki so pomembne za državo” Sem sodijo po njenem mnenju družinska medicina težka terciarna medicina, veliki kirurški posegi. “To so dejavnosti kjer potrebujemo visoko usposobljene zdravnike.” Del sistema pa niso le plače, ampak tudi delovni pogoji, možnosti strokovnega razvoja, dostopnost opreme, pripomočkov in zdravil.