Četudi slovenski delavci migranti  v Avstriji delajo in plačujejo enake prispevke kot domačini, se za njihove otroke iz avstrijske finančne malhe od prvega januarja letos plačuje manjše otroške dodatke in davčne olajšave. Razlog? Avstrija želi tako prihraniti na številnih delavcih, ki dnevno migrirajo v Avstrijo, a tam ne živijo. Po besedah ministrice Juliane Bogner Strauss bi tako Avstrija na plečih delavcev migrantov prihranila kar 100 milijonov evrov. Plačilo otroških dodatkov so pri tem prilagodili glede na predvidene stroške življenja v državi, kjer delavci migranti živijo s svojo družino.

Mamica treh dobi kar 250 evrov manj

V Sloveniji se je otroški dodatek glede na stroške države znižal za 25 odstotkov. Povprečni otroški dodatek Slovencev, ki delajo v Avstriji, sedaj šteje 114 evrov, Avstrijci pa prejemajo približno 150 evrov dodatka. A v realnosti so številke precej drugačne.

Med Slovenci so starši, ki se jim je dodatek zmanjšal iz 161 evrov na 81, kar je kar za polovico manj. Zlasti se pozna tistim z več otroci, ki so tako izgubili več kot sto evrov prihodka. Mamica iz Slovenj Gradca je za socialno omrežje Facebook zapisala, da za tri otroke sedaj prejema kar 250 evrov manj. Tako ni povsem jasno, katere modele preračunavanja ob že omenjenih življenjskih stroških Avstrijci sploh uporabljajo.

Smo drugorazredni delavci?

Iz Bruslja so Avstriji tako poslali prvi opomin zaradi kršitve evropske zakonodaje ob spornem zmanjšanju otroškega dodatka. Če se Avstrija nanj ne odzove, lahko sledi še drugi opomin, po tem pa jim grozi tudi postopek pred sodiščem EU. Zniževanje denarnih prejemkov za delavce, ki prebivajo v drugi članici, je namreč protiustavno, gre namreč za diskriminacijo na podlagi državljanstva in kršitev pravil EU, ki obravnavajo socialno varnost ter enakovredno obravnavno delavcev.

»Pravičnost in enaka obravnava sta temelj našega enotnega trga. V EU ni drugorazrednih delavcev. Mobilni delavci, ki v sistem socialne varnosti prispevajo enako kot lokalni delavci, bi morali biti deležni enakih ugodnosti, tudi če njihovi otroci živijo v tujini. V EU ni drugorazrednih otrok,« je povedala komisarka za zaposlovanje in socialne zadeve Marianne Thyssen.

Prispevki za vse enaki, otroški dodatek pa ne

Pa vendar, če teh delavcev migrantov ne bi bilo, bi jih pač morali nadomestiti domačini s svojimi družinami. Avstrija bi tako v vsakem primeru morala zanje plačevati več kakor sedaj. V normalnih razmerah bi bilo pričakovati, da bi se sorazmerno z znižanimi otroškimi dodatki potemtakem lahko za delavce migrante znižali tudi prispevki za socialno varnost – toda ne, prispevki so enako visoki za vse. Zakaj so torej transferji za otroke različni?

Slovenci pridruženi pritožbi

V novembru se je Slovenija pridružila skupini šestih članic unije, ki se je Evropski komisiji pritožila zaradi spornega izplačila otroškega dodatka. Bruselj se je tako po nekaj mesecih obravnave odločil ukrepati – prvi opomin Avstriji je tako neposredna posledica pritožbe.