Obilno deževje, ki je v sredo zvečer in ponoči zajelo državo, je povzročilo kar nekaj nevšečnosti. Danes se bo dež znova razširil nad vso Slovenijo in se popoldne znova okrepil. Za jugovzhodni del države je Agencija RS za okolje izdala oranžno opozorilo. Zaradi vetra je izdala oranžno opozorilo tudi za Primorsko, kjer bo pihala močna burja, ki bo v sunkih presegala hitrost 120 kilometrov na uro.

Za severno polovico države velja za danes eno stopnjo nižje, rumeno vremensko opozorilo zaradi dežja in vetra. Podobna opozorila za vremensko dogajanje veljajo tudi še za noč na petek.

Padavine bodo dokaj enakomerno porazdeljene, brez ekstremnih nalivov, a vseeno razmeroma intenzivne in predvsem vztrajne. Meteorolog Brane Gregorčič je ob tem še opozoril, da se bo zaradi dodatnih padavin na območju Gorenjske, Notranjske, Kočevja in Dolenjske vodnatost rek še povečala. »Izdali smo opozorilo zaradi padavin, ki jih še pričakujemo. Na teh območjih je nevarnost tudi plazov,« je dejal Gregorčič.

Ker se bo ohladilo, se bo meja sneženja v goratem svetu severne Slovenije spustila do nadmorske višine okoli 1300 m.

Jutri se bo vreme postopoma umirilo, nekaj krajevnih padavin se bo še pojavljalo, a ne bo potrebnih opozoril, je dodal Gregorčič. Tudi sobota bo sprva oblačna, nekaj rahlega dežja še lahko pade zjutraj in dopoldne, več sonca pa lahko pričakujemo v nedeljo.

Nekatere reke bodo še naraščale

Padavine, ki so državo zajele že včeraj, so povzročile razlivanje rek, v notranjosti pa težave z meteorno vodo. Pretoki rek po Sloveniji so trenutno veliki. Razliva se Krka v spodnjem toku, kjer njen pritok Radulja poplavlja. Razlivajo se tudi Kolpa in Dravinja v srednjem toku ter v manjšem obsegu Ljubljanica na Ljubljanskem barju.

Krka, Kolpa v srednjem in spodnjem toku, Sava v spodnjem toku ter posamezne reke na Notranjskem še naraščajo, druge reke večinoma upadajo ali pa imajo ustaljene pretoke, je dejal hidrolog Janez Polajnar in ob tem opozoril, da se bo naraščanje rek danes v južni polovici Slovenije nadaljevalo do petka popoldne. »Pričakujemo, da bo Krka, ki se že razliva na območju pogostih poplav, še naprej naraščala in poplavljala na nekoliko bolj obsežnih območjih, kot je to običajno. Predvidevamo, da bo največji pretok Krke, ki ga bo dosegla jutri sredi dneva, znašal 350 kubičnih metrov na sekundo«. Ob tem je Polajnar še dodal, da bi lahko bili poplavljeni mostovi in prometnice na območju med Novim mestom in izlivom Krke, težave se lahko pojavijo tudi v Krški vasi. V primeru, da Krka preseže predviden pretok 350 kubičnih metrov obstaja možnost, da bodo težave tudi v Kostanjevici na Krki.

Prebivalce, ki živijo v bližini reke, so še pozvali, naj spremljajo razmere in ravnajo samozaščitno.