Arso v zadnjih dneh opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržujejo onesnažen zrak v nižinah. Po napovedih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob tem izdal priporočila, med katerimi izpostavljajo omejitev telesnih naporov, predvsem na prostem.
Onesnaženost lahko resno vpliva na zdravje ljudi
Agencija RS za okolje (Arso) danes in v naslednjih dneh pričakuje preseganja dnevne mejne vrednosti trdnih delcev PM10 v zraku v večjem delu Slovenije. Izboljšanje kakovosti zraka pa pričakuje v četrtek. Agencija je na svoji spletni strani objavila podatke o onesnaževalih in predlaga, da prebivalci redno spremljajo te informacije ter prilagodijo svoje dejavnosti glede na priporočila NIJZ.
Zaradi onesnaženosti zraka z delci so iz NIJZ opozorili, da to lahko resno vpliva na zdravje ljudi, še posebej pri ranljivih skupinah, kot so dojenčki, otroci, starejši ter tisti z boleznimi srca, pljuč in sladkorno boleznijo.
Tudi na NIJZ svetujejo spremljanje uradno objavljenih podatkov, sicer pa vsem priporočajo, da bivanje na prostem omejijo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Vsem svetujejo, da se izogibajo bližini prometnic, za sprehode pa naj izberejo park ali gozd. "Omejimo fizične aktivnosti, zlasti na prostem," so poudarili na NIJZ.
Kaj lahko storite?
Poleg spremljanja uradnih podatkov svetujejo, da omejite bivanje na prostem na čas, ko je onesnaženost najnižja. Za sprehode naj se izogibate prometnim cestam in raje izberete parke ali gozdove. Prav tako priporočajo zmanjšanje telesnih naporov na prostem.
"Če imamo vgrajene prezračevalne sisteme, v njih uporabljajmo za delce visoko učinkovite HEPA filtre. V zaprtih prostorih ne kadimo in ne prižigamo sveč. Bodimo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. To so opozorila, da je treba fizične napore zmanjšati," so med drugim izpostavili na NIJZ.
Kroničnim bolnikom svetujejo redno jemanje predpisane terapije ter, da imajo pri sebi zdravila za hitro lajšanje morebitnih težav. Pospešen srčni utrip, težave z dihanjem ali nenavadna utrujenost so lahko znaki poslabšanja bolezni, v tem primeru pa je treba takoj poiskati zdravniško pomoč. Poudarili so še, da bo upoštevanje omenjenih priporočil pripomoglo k zmanjšanju izpostavljenosti škodljivim delcem v zraku in k zaščiti zdravja.
Povečane koncentracije tudi v Mariboru
Arso je za ponedeljek izmeril preseženo mejno vrednost delcev PM10 na več merilnih postajah v državi. Najvišja vrednost je bila v Kranju (84 µg/m³), sledijo Zagorje (76 µg/m³), Ljubljana Vič (73 µg/m³), Ljubljana Bežigrad (72 µg/m³) in Trbovlje (70 µg/m³). Povečane koncentracije so bile prisotne tudi v Mariboru, Celju, Murski Soboti, Hrastniku in Novem mestu.
Povišane ravni onesnaženosti so pogoste v večjih mestih zaradi prometa, industrije in kurišč, medtem ko so v manjših naseljih največji povzročitelji individualna kurišča. V zimskem času, ko se poveča kurjenje, stanje pogosto poslabšajo še neugodne vremenske razmere.