April se je v Sloveniji zaključil s temperaturami, ki so bile večinoma nad dolgoletnim povprečjem. V Ljubljani je bila povprečna mesečna temperatura 13,5 °C, kar je skoraj 2 °C nad normo (1991–2020), a tudi drugod po državi je bilo topleje kot običajno. Po značilnostih je bil letošnji april podoben lanskemu, je za portal Neurje.si zapisal Gregor Skok.

Vremenska nestabilnost, nevihte in padec temperatur

Z začetkom maja pa se, po podatkih meteorologa, vremenska slika občutno spreminja. Slovenijo so že dosegle prve nestabilnosti, predvsem na severu in zahodu države, kjer se pojavljajo lokalni nalivi in nevihte. V tem delu države je ozračje pod vplivom konvekcijskih procesov, ki jih generira vlažen zrak iz jugozahodne smeri.

Jutri (v torek) bo pretežno oblačno z občasnimi padavinami, ki bodo pogostejše na zahodu, vzhod pa bo večinoma suh. Temperature bodo ostale zmerne, od 12 °C do 17 °C, ob morju do 21 °C. V sredo bo deloma sončno z nekaj spremenljive oblačnosti. Na zahodu bodo možne krajevne padavine, pihal bo šibak vzhodni veter, na Primorskem pa šibka burja.

Prihaja občutna ohladitev

Vremenska dinamika se bo v četrtek znova zaostrila. V višinah se bo Sloveniji približalo jedro hladnega zraka, ki bo povzročilo okrepljene padavine, predvsem na zahodu države. Hkrati bo iz severovzhodne Evrope proti Sredozemlju začel dotekati polarni zrak, kar bo prineslo občutno ohladitev. Meja sneženja se bo ponekod spustila tudi pod 1500 metrov nadmorske višine. Najvišje temperature bodo med 10 °C in 15 °C, na Primorskem do 20 °C. Poleg intenzivnih padavin obstaja tudi možnost krajših, a močnih neviht.

Petek bo prav tako minil v znamenju spremenljive oblačnosti in občasnih krajevnih padavin, zlasti na zahodu, temperature pa bodo podobne četrtkovim.

Tudi v nadaljevanju tedna se vreme ne bo bistveno izboljšalo

Skok je pojasnil, da se bo nad vzhodno Evropo zadrževal polarni žleb, ki bo proti srednji Evropi usmerjal hladen zrak iz arktičnih širin. Temperature v prvi polovici maja bodo tako v večjem delu Slovenije precej pod povprečjem (pogosto pod 15 °C) za ta letni čas, na višini okoli 1500 metrov nadmorske višine pa naj bi se gibale celo okoli 0 °C.

Čeprav smo aprila uživali v nadpovprečnih temperaturah in soncu, se v maju nadaljuje vremenska dinamika, značilna za zadnja leta, kar pomeni hladna, mokra in nestabilna prva polovica meseca, ki spominja bolj na pozno zimo kot zgodnje poletje. "Skratka prva polovica maja bo približno taka, kot jo gledamo v zadnjih letih, zaenkrat pa ni videti znakov kake stabilnosti oz. bolj sončnih in toplejših dni," je zaključil strokovnjak.