Ustavljanje voznikov, motoristov in kolesarjev je del vsakodnevnega dela policije, ki mora pri tem upoštevati različna pravila in smernice za zagotavljanje varnosti vseh udeležencev v prometu. Voznike pa zanima, ali jih policija lahko ustavi kjerkoli ob cesti, ter ali imajo policisti v civilu ali izven delovnega časa enake pristojnosti za ustavljanje.

Kje vas policisti sploh lahko ustavijo med vožnjo?

Policija lahko ustavlja voznike, motoriste in kolesarje na mestih, ki so izbrana tako, da omogočajo varno zaustavitev. "Na kraju zaustavitve policisti poskrbijo, da ustavljeni voznik zapelje z vozilom z vozišča, da položaj ustavljenega vozila ne ovira in ne ogroža drugih udeležencev v cestnem prometu. Policisti so v času izvedbe postopka dolžni zagotoviti varnost oseb v postopku ter lastno varnost," so za naš spletni medij Maribor24 sporočili iz Policijske uprave Maribor. Obstajajo tudi specifična pravila in smernice za ustavljanje kolesarjev, ki so namenjena zagotavljanju varnosti na cesti.

Medtem tudi za policiste v civilu, veljajo enaka pravila ustavljanja voznikov. "Največkrat so vozniki vozil ustavljani s posebnimi svetlobnimi in zvočnimi znaki (modre luči in sirena), ki so nameščeni v označenih službenih policijskih vozilih ali službenih civilnih policijskih vozilih. Takšni posebni svetlobni in zvočni znaki imajo za vse voznike enak pomen in namen, ne glede na to, če jih daje policist v uniformi ali policist v civilu," sporočijo iz PU Maribor.

[[image_1_article_69592]]

Kadar pa policist opravlja naloge v civilni obleki, se mora pred policijskim postopkom izkazati s službeno izkaznico. Razložijo, da "če okoliščine tega ne dopuščajo, se mora ustno predstaviti kot policist. Takoj, ko je mogoče, se mora izkazati s službeno izkaznico. Samo takšna predhodna predstavitev daje policistu pravico, da začne z izvajanjem policijskih pooblastil, hkrati pa osebi, ki jo obravnava v postopku, jasno naznani, da gre za uradni policijski postopek, ki ga izvaja upravičena oseba, razen če bi to ogrozilo ali otežilo izvedbo postopka."

Veljajo ista pravila za policiste izven delovnega časa?

Policisti morajo tudi zunaj delovnega časa preprečevati nezakonita dejanja ter opravljati druge policijske naloge, če je zaradi nezakonitega dejanja ali splošne nevarnosti neposredno ogroženo življenje, zdravje, osebna varnost ali premoženje. Če policist izven delovnega časa v zasebnem vozilu opazi kršitev cestno prometnih predpisov, to običajno sporoči Operativno-komunikacijskemu centru policijske uprave. Center nato na kraj pošlje policijsko patruljo.

Če patrulja neposredno zazna kršitev ali kaznivo dejanje, ustrezno ukrepa proti storilcu. Če pa storilca na kraju ne odkrijejo, se nadaljnje ugotavljanje dejstev in okoliščin izvede na podlagi Zakona o prekrških ali Zakona o kazenskem postopku. Končni ukrep se sprejme na podlagi vseh ugotovljenih dejstev in okoliščin.

"Ne glede na to, ali policist voznika vozila ustavi na cesti v naselju, cesti izven naselja, avtocesti ali kakršnikoli javni prometni površini, je pomembno zgolj to, da je voznik vozila varno ustavljen in da policist v času izvedbe postopka poskrbi, da niso ovirani ali ogroženi drugi udeleženci v cestnem prometu, ob tem pa zagotovi varnost oseb v postopku ter seveda tudi lastno varnost," pojasnijo iz PU Maribor.