Jutri je noč čarovnic. Noč čarovnic ni del slovenskega izročila, ampak je prevzeta iz ZDA, je za STA povedala etnologinja Jelka Pšajd iz Pokrajinskega muzeja Murska Sobota. Pri tem je pojasnila, da izhaja iz keltske tradicije. So pa po njenih besedah v delu slovenskega območja izrezovali buče in postavljali sveče vanje na god sv. Lucije, 13. decembra.

Z običajem, podobnim današnji noči čarovnic, so v v keltski tradiciji konec oktobra zaznamovali prehod v temni del leta, ko naj bi se po keltskem verovanju živi srečevali s pokojnimi, je pojasnila Pšajd. Dodala je, da je današnje praznovanje noči čarovnic odsev globalizacije in komercializacije.

Izrezovanje buč pri nas ni nov pojav

Izrezovanje buč in postavljanje sveč vanje pa po njenih besedah na slovenskih tleh ni nov pojav, vendar pa je bil povezan z drugimi dnevi, ne z nočjo čarovnic, 31. oktobra. "Po pripovedovanju starejših ljudi v Prlekiji in Slovenskih goricah so v preteklih obdobjih na praznik sv. Lucije, 13. decembra, izdolbli buče in jih skupaj z gorečo svečo v notranjosti postavili na vhod hiše. S tem so želeli pomagati svetlobi, da bi v dolgih in temnih zimskih dneh dlje vztrajala," je opisala Pšajd.

Pomen noči čarovnic predvsem komercialen

V Sloveniji je noč čarovnic po besedah etnologinje Pšajd vse pogosteje povezana z značilnimi kostumi in okraševanjem domov. Prav tako ljudje zadnja leta vse bolj krasijo zunanjost hiš s podobami duhov, s pajčevinami, čarovnicami in drugimi strašljivimi motivi. Ob tem je opomnila, da je pomen noči čarovnic, kot jo v sodobnosti razume večina, predvsem komercialen. "Sodobna oblika nima skoraj nič skupnega z izvirnim verovanjem v kar koli. Povezava s pokojnimi se v tej obliki izgubi, saj gre večinoma za zabavo brez globljega pomena," je izpostavila.

Sodobno praznovanje noči čarovnic v Sloveniji po njenem mnenju tako odpira številna vprašanja o pomenu dediščine in vplivu globalizacije na kulturno identiteto. "Sodobno praznovanje noči čarovnic ne izriva zgolj pomena lokalnih šeg, ampak vpliva na odnos do slovenske kulturne dediščine," je povzela.

STA